WRC’de yeni dönem başlıyor

2017 Dünya Ralli Şampiyonası’nda yeni dönem bu hafta sonu 19-22 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek Monte Carlo Rallisi ile başlıyor. Tamamen yenilenen WRC otomobilleri ile yarışacak ekipler sezon boyunca 13 adet yarışta mücadele edecekler ve şampiyona 16-19 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Avustralya Rallisi ile son bulacak.

Bu sene tamamen yenilendiğini yazdığımız yeni nesil WRC otomobilleri  36 mm’ye genişleyen turbo restriktörleri ile güçleri 300 bg’den 380’e çıkarak performansları daha da artacak şüphesiz. Yine bu yeni nesil WRC otomobillerinde aerodinamik olarak da geliştirilerek daha iri bir kanat ve her çamurlukta artı 55 mm’lik genişlemeye izin verilmesiyle artık çok daha iri ve kaslı görünüme sahip oldular. Ayrıca bu yeni jenerasyon otomobiller 25 kilo daha hafifletilerek görünüm ve performans olarak giderek 30 sene önce yasaklanan Grup B’leri hatırlatmaya başladılar.

Geride kalan dört sezonu markalar ve pilotlar şampiyonasında adeta domine eden Volkswagen Motorsport takımı 2016 sonlarına doğru ani bir kararla şampiyonadan çekileceğini açıklayıp WRC camiasını şok etmişti. Takımın bir anda boşta kalan pilotlarından Sebastien Ogier önce Toyota daha sonra da Ford ile testler yaptıktan sonra M-Sport takımında karar kıldı. M-Sport Ford takımında Sebastien Ogier ile birlikte Estonyalı Ott Tanak da yer alacak. Mads Ostberg ve Martin Prokop da M-Sport kaydıyla ama kendi özel takımlarında mücadele edecekler. Britanyalı genç pilot Elfyn Evans da Dmack renklerinde Fiesta WRC 2017 ile M-Sport adı altında şampiyonada yer alacak.

WRC’ye veda ettikten 17 sene sonra Japon otomotiv devi Toyota da mücadeleye geri dönüyor. Eski WRC şampiyonu Tommi Makinen’in takım patronluğunu yaptığı Toyota Gazoo Racing tarafından geliştirilen Yaris WRC’nin direksiyonunda Fin pilotlar Jari Latvala ve Juho Hanninen yer alacaklar. Üçüncü pilot olarak Esapekka Lappi de bazı yarışlarda ekibe destek olacak.

Yeni C3 WRC 2017 ile şampiyonada mücadeleye hazırlanan Citroen ekibinde ise pilot kadrosu geçen sezon ile aynı. Kris Meeke, Stephane Lefebvre ve Craig Breen Fransız ekibi sezon bitiminde mutlu sona ulaştırmak için ter dökecekler.

Hyundai Motorsport ekibi de geçen seneki kadrosunu aynen muhafaza etti ve yeni i20 WRC ile şampiyonluk hedefliyor. Thierry Neuville, Dani Sordo ve Hayden Paddon Korelilere tarihlerinde ilk kez WRC şampiyonluğu getirmek için mücadeleye hazırlanıyorlar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir