Ve yeni Audi A5 Sportback sahnede!

,,

Audi‘yi ilk neslinin satış rakamlarıyla oldukça mutlu eden A5 Sportback, yenilenen haliyle sonunda yollara çıkıyor. Geride bıraktığımız aylarda basın lansmanları yapılan ve detayları ortaya çıkan 2017 Audi A5 Coupe’den sonra, marka tarafından yayınlanan fotoğraflarıyla ve teknik bilgileriyle birlikte 2017 Audi A5 Sportback‘de resmen gün yüzüne çıkmış oldu.

Çok daha keskin hatlarla tasarlanan yeni A5, Audi’nin gelenek haline getirdiği geniş altıgen ızgarayla ve ön tasarımı destekleyen diğer unsurlarla birlikte farklı bir yüz ile satışa çıkıyor. Önceki nesline görsel olarak herhangi bir yakınlığı bulunmayan yeni sis farı tasarımı ve ön lip, aerodinamik kaygılarla tasarlanmış yeni tampon ile birlikte bu farklı yüzün alt yapısını oluşturuyor. Yeni tasarımın en önemli noktalarından diğer ikisi ise; agresif kaput tasarımı ve yeni formuyla tasarımı tamamlayan farlar oluyor.

Coupe ile birlikte aynı platform (MLB) üzerinde şekillenen A5 Sportback, 2824 mm’ye çıkan dingil açıklığı ile arka kısımdaki yolcular için artık daha fazla diz mesafesi vaat ediyor. 24 mm artan diz mesafesi ile birlikte 480 litrelik bagaj hacmi Audi’ye rakipleri arasında önemli bir avantaj sağlayacak.

Yeni A5 Sportback, coupe kardeşinde duyurulan ünitelerin hepsini kendi motor gamında da kullanacak. Giriş seviyesinde 2 litre TFSI motor ile satılacak olan model, 167 beygir güç ve 270 Nm torka sahip olacak. Aynı ünitenin  187 bg/320 Nm tork ve 248 bg/370 Nm tork üreten versiyonları da tercih edilebilecek. Sportback gövdeyle satın alınabilecek en güçlü benzinli ünite ise S5’te kullanılacak. 3 litrelik TFSI motor 348 beygir güç ve 500 Nm tork değerine sahip olacak.

Dizel motorlarda ise; 2 litre TDi ve 2 litre TDi ultra, aynı 187 beygir güç ve 400 Nm tork değerini sunacak. Daha büyük hacimli bir dizele sahip olmak isteyenler ise, 3 litrelik TDi motoru 214 bg/400 Nm tork ve 281 bg/620 Nm tork seçenekleri ile satın alabilecek.

Önden çekişle ve Quattro 4 tekerlekten çekiş sistemiyle yollara çıkacak olan modeller; 6 ileri manuel, 7 ileri çift kavrama ve 8 ileri tam otomatik şanzıman seçenekleriyle kullanıcılarıyla buluşacak.

Yeni A5 Sportback, kokpitinde ise Coupe model ile aynı değişiklikleri barındıracak. Giriş seviyesinde 7 inçlik ekrana sahip bilgi-eğlence sistemi yer alırken üst donanımlarda ekran boyutu 8.3 inç olarak büyüyecek. Kullanıcılar ayrıca 12.3 inç boyutundaki tamamen elektronik gösterge paneline de sahip olabilecek. Tüm bu bilgi-eğlence sistemine ilaveten 19 hoparlöre sahip Bang & Olufsen ses sistemi de opsiyonlar arasında yer alacak.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir