Türk Medyası Porsche’yi Pistte Deneyimledi

Porsche Türkiye tarafından basın mensuplarının Porsche modellerini tüm gün boyunca farklı etaplarda deneyimleme şansı yakaladığı “Porsche Pistte Sürüş Deneyimi” etkinliği İstanbul Park’ta bulunan Porsche Deneyim Merkezi’nde düzenlendi.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 26 ülkenin dahil olduğu Porsche Orta ve Doğu Avrupa bölgesi (PCEE), 2015 yılı Mart ayında İstanbul’da hayata geçirdiği Porsche Deneyim Merkezi’nde düzenlenen Porsche Sürüş Deneyimi etkinliğinde katılımcılara gün boyu Porsche sürüş keyfi yaşattı.

Etkinlikte, Porsche’nin Taycan ve Taycan Cross Turismo gibi tamamen elektrikli ilk spor otomobillerinin yanı sıra 911 Carrera, 911 Turbo S, 718 Cayman, Cayenne E Hybrid, Cayenne GTS, Panamera GTS, Panamera 4S E-Hybrid modelleri ile de sürüş deneyimi yaşandı. Porsche Pistte Sürüş Deneyimi boyunca katılımcılar pistte sürüş, slalom, off-road, skid circle & kick plate etaplarında markanın farklı modellerinin sürüş dinamiklerini ve sürüş teknolojilerini deneyimleme fırsatı buldular.

Porsche modellerinin karakteristik özelliklerini ve markanın ulaştığı son noktayı anlatabilmek için en ideal ortamın bu gibi etkinliklerle sağlandığını belirten Porsche Satış ve Pazarlama Müdürü Selim Eskinazi, “Halen Türkiye’de satışa sunmakta olduğumuz modellerimizi, farklı kılan özellikleriyle anlatmak ve bir Porsche’nin farklı koşullarda neler yapabileceğini göstermek için bu tür deneyimler sunuyoruz. Pandemi döneminde bir süre ara vermek zorunda kaldığımız bu etkinliklerde hem basın yayın kuruluşlarının temsilcileriyle, hem de müşterilerimizle farklı deneyim günleri geçiriyoruz. Bu sene toplam 5 gün süren bir deneyim programı hazırladık. Bazı konuları anlatmanın en iyi yolu, onu deneyimleyebilme imkanı sunmaktan geçiyor. Biz de burada bunu sağladığımıza inanıyoruz.” diye konuştu. Porsche’nin ürün gamındaki çeşitlilikle önemli bir avantaja sahip olduğunu söyleyen Eskinazi, “Satışa sunduğumuz Taycan ve Taycan Cross Turismo modellerimizle, elektromobilite dünyasındaki iddiamızı ortaya koyduk. Türkiye’de elektrikli otomobil ekosistemin gelişmesine Porsche AG ile katkı sağlıyoruz. Alt yapı yatırımları gerçekleştiriyoruz. Tüm elektrikli araç kullanıcıları için 2020 yılında İstanbul Park’ta da gördüğünüz üzere üçü 350 kW’lık Türkiye’nin en hızlı şarj istasyonu da dahil olmak üzere, ülke çapında 117 adet şarj istasyonunun kurulumunu tamamlayarak Türkiye’de bir şarj ağına sahip olan ilk otomobil markası ve en büyük 5’inci şarj operatörü olduk. 2021 yılı sonunda hedefimiz 165 adet şarj cihazına ulaşmak.” diye konuştu.

Porsche pistte sürüş gününde katılımcılar tamamen elektrikli modelleri Taycan Turbo, Taycan Turbo S, Taycan 4S’i pistte deneyimleme fırsatı buldular. Taycan Turbo ve Turbo S modellerinin azami hızı 260 km/sa olup, Turbo S modeli kalkış kontrol sistemiyle birlikte 560 kW (761 ps), Taycan Turbo ise 500 kW (680 ps) güç sağlıyor. Taycan Turbo 0’dan 100 km/sa hıza 3,2 saniyede erişirken menzili 450 km, Taycan Turbo S modeli ise 0’dan 100 km/sa hıza 2.8 saniyede ulaşırken 412 km menzile sahip. Taycan, elektrikli otomobiller için normal voltaj düzeyi olan 400 volt yerine 800 voltluk bir sistemle çalışan ilk tamamen elektrikli spor otomobil. Taycan sürücüleri açısından önemli avantaj sağlayan bu özellik sayesinde, batarya 100 kilometreye kadar bir menzil için yalnızca beş dakikada yeniden şarj edilebiliyor (WLTP’ye göre). Taycan’ın bataryasının yüzde 5’ten yüzde 80 şarj seviyesine ulaşması için hesaplanan süre yaklaşık 22.5 dakika ve azami 270 kW şarj gücüne sahip.

Dört tekerlekten çekiş sistemi ve 93,4 kWh kapasiteye sahip Performans Plus Bataryası’nın standart olarak sunulduğu ilk tamamen elektrikli CUV modeli Taycan Turbo S Cross Turismo, diğer Taycan modellerinde olduğu gibi 800 voltluk bir sistemle çalışıyor. Taycan Turbo S Cross Turismo, 460 kW (625 PS) motor gücüne sahip. Otomobil, kalkış kontrolü ile aktif olan güç yüklemesi sayesinde 560 kW (761 PS) güç üreterek, 0’dan 100 km’ye 2,9 saniyede ulaşabiliyor. 250 km/sa azami hıza ulaşan versiyon 388 – 419 km menzile (WLTP) sahip. Dört tekerlekten çekişli ve adaptif süspansiyon standart olarak sunuluyor. Opsiyonel Off-road dizayn paketi yerden yüksekliği 30 mm’ye kadar artırıyor. Bu özellik, Cross Turismo modelini off-road koşullarında da kullanılabilecek ideal bir otomobile dönüştürüyor. Standart “Gravel Mode” yeni modelin engebeli yollarda kullanıma uygunluğunu artırıyor.

Porsche Drive Center’ın araç havuzunda 718 Boxster S / Cayman S, 911 Carrera, 911 Carrera S (+ Cabriolet), 911 Carrera 4S, 911 Turbo (+ Cabriolet), 911 Turbo S, Panamera 4S E-Hybrid, Panamera GTS (+ST), Panamera Turbo S E-Hybrid ST, Cayenne E-Hybrid (+ Coupé), Cayenne GTS / GTS Coupé, Cayenne Turbo Coupé, Cayenne Turbo S E-Hybrid (+ Coupé), Taycan 4S, Taycan Turbo, Taycan Turbo S, Taycan Turbo S Cross Turismo bulunuyor.

 

 

.