Tesla’dan 3 Serisi rakibi geliyor

Tesla’nın yepyeni elektrikli kompakt sedanı önümüzdeki yılın sonlarına doğru satışta olacak.

Tesla’nın Model 3 isimli yeni otomobili Kaliforniya’daki özel bir davette tanıtıldı. Ön tahminler otomobilin Tesla için çok başarılı satış grafikleri yaratacağını söylüyor ki ilk 72 saatte alınan 276.000 adetlik ön sipariş bu tahminlerin doğruluğunu kanıtlıyor. Tesla’nın dördüncü elektrikli otomobili olan Model 3, şirketin sahibi Elon Musk’ın söylediğine göre, en başından üretim sürecine kadar ekonomi odaklı bir model olarak düşünülmüş. BMW 3 Serisi, Audi A4 ve Mercedes-Benz C-Serisi, Model 3’ün en temel rakipleri. Fiyatları 35.000 sterlinden başlayan Model 3 ailesi önümüzdeki yılın sonlarında satışta olacak. Söz konusu fiyat İngiltere’de 25.000 sterline tekabül ediyor ama otomobilin ithalat vergileri fiyatı kesinlikle yukarı çekecektir. Tesla’nın diğer modellerinde olduğu gibi, Model 3 de çarpıcı performans figürleri sunuyor. Resmi veriler henüz netleşmiş olmasa da, Model 3’ün başlangıç versiyonunun 6.0 saniyeden daha kısa bir 0-100 zamanına ve yaklaşık 400 km menzile sahip olması bekleniyor.

wetport_1

Musk’ın söylediğine göre beş yetişkini konfor içinde taşıyabilen Model 3, bu sınıfta eşi benzeri görülmemiş bir iç mekan hacmi sunuyormuş. Ön kısımda içten yanmalı motor yer almadığı için sürücü ve ön yolcuyu biraz daha öne taşıma fırsatı bulan Tesla mühendisleri, bu sayede arka koltuk sırasında daha fazla alan yaratmış. Ayrıca tek parçalı devasa cam tavan kabindeki ferahlık hissiyatını oldukça güçlendiriyor. Model S’te olduğu gibi, Model 3’te de biri önde, diğeri arkada iki adet bagaj yer alıyor. Musk’ın iddialı söylemleri güvenlik konusunda da devam etti. Kendisi Model 3’ün bütün çarpışma testi kriterlerinden beş yıldızla geçeceğini ve otomobilin sınıfındaki en güvenli araç olacağını düşünüyor. Bütün Model 3’lerde Tesla’nın Autopilot sistemi ve Model S’ten aşina olduğumuz tablet bilgisayar tarzındaki merkezi ekran standart olarak sunulacak. Bütün Model 3’lerin Tesla’nın Supercharger ağına ücretsiz erişim şansı olacak. Şu an dünyada 3600 adet Supercharger yer alıyor fakat Tesla, 2017 sonuna kadar bu sayıyı ikiye katlamak istiyor. Bu da bütün dünyada 7000’i aşkın Supercharger anlamına geliyor. Ayrıca 2017 itibarıyla dünyada 441 adet Tesla servisinin kurulu olması planlanıyor. Model 3’ün yarattığı talebin neticesinde, Tesla’dan senelik 500.000 adet batarya üretme kararı çıktı. Dünyanın en büyük tek parçalı fabrikası olan Gigafactory’den bir senede çıkan pil miktarı, yeryüzündeki diğer bütün lityum iyon pil üretimini sollamış olacak. Musk, lansman boyunca Model 3’ün ulaşılabilir ve ekonomik bir otomobil olduğunu vurguladı. Belli ki kendisi kitlelere açılmak istiyor. “Model 3 bizim için önemli çünkü bu otomobil sayesinde geleceğe daha kolay ulaşacağız,” diyor Musk. “Şu an dünyadaki emisyon miktarı gitgide artıyor ve bir şeylerin daha şimdiden değişmesi gerekiyor.” “Bu soruna çözüm getirebilmek için en iyi bildiğimiz şeyleri, otomobilleri geliştiriyoruz. Teknolojimiz sayesinde uygun maliyetlere sahip çok kaliteli modeller üretme şansımız var. Bu yüzden fiyat konusunda rekabetçi olarak hacim yapmaya gayret edeceğiz.” “Roadster düşük hacimli yüksek fiyatlı bir otomobildi. Model S ve Model X ortalam üretim hacmindeki ortalama fiyatlı modeller. Model 3 ise yüksek hacimli ve düşük maliyetli bir ‘adet modeli’ olacak. Ayrıca bundan önceki modeller olmasa Model 3 hikayemiz başlama şansı bile bulamazdı.”

Model 3’ün rakipleri

BMW 330E PHEV

Tüm zamanların en başarılı kompakt lüks sedanlarından biri olan BMW 3 Serisi artık 2.0 litrelik dört silindirli bir benzinli motor ile elektrik motorunu bir arada kullanan hibrit bir mimariye sahip. İngiltere’de 31.435 sterlinden satılan 330e PHEV 40 km’ye kadar sadece elektrikle yol alabiliyor. 44 g/ km’lik emsiyon değeri sunan otomobil tüketim verisi ise 1.9 lt/100 km.

MERCEDES-BENZ C 350 E

Hem sedan, hem de steyşın gövde tipleriyle sunulan bir plug-in hibrit olan C 350 E’nin sadece elektrikle yaklaşık 35 km yol alması ve mümkün. 49 g/km’lik emisyon değerine sahip olan otomobilin tüketim değeri ise 2.1 lt/100 km. 2.0 litrelik dört silindirli benzinli motorunu elektrik motoruyla bir arada kullanan aracın fiyatı 35.770 sterlin.

VOLKSWAGEN PASSAT GTE

Volkswagen’ın 1.4 litrelik turbo beslemeli benzinli motorunu elektrik motoruyla bir arada kullanan, sedan veya steyşın gövde tipiyle sunulan ve 50 km’lik elektrikli menzile sahip olan GTE’nin emisyon değeri 37 g/km; ortalama yakıt tüketimi ise 1.6 lt/100 km. Otomobilin başlangıç fiyatı 34.500 sterlin.

YAZI: SAM SHEEHAN

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir