Tasarım Faciaları

Sizlere yıllardır hep en yeni, en güçlü ve en güzel otomobilleri tanıttık. Bu kez bunu yapmayacağız. Bu sefer tasarım faciası olarak nitelendirebileceğimiz en çirkin otomobilleri araştırdık.


Fiat Multipla
En çirkin otomobiller listesinin hiç tartışmasız bir numarası Multipla. Fiat’ın 1998 yılında ürettiği bu model, inanması çok güç ama binlerce adet sattı. Otomobile hala trafikte rastlamanız da mümkün.  Oldukça garip bir tasarıma sahip olan Multipla uzun ve şekil olarak değişik bir buruna sahip. Önden bakıldığında kurbağayı anımsatan otomobile Fiat, bir makyaj operasyonu yapmıştı ancak makyajlanan hali de onu kurtarmaya yetmedi. Multipla hayranlık uyandırdan İtalyan otomobillerinin yüz karası olarak nitelendirilebilir.
Fiat Multipla2

Aston Martin Lagonda
İlk olarak 1976 yılında Aston Martin tarafından üretilmeye başlanan otomobil, Star Trek dizisinden fırlamış gibi bir görünüyor. Uzun bir yapıya sahip olan Lagonda, gözlerini kısmış sinirli bir şekilde size bakıyormuş gibi bir izlenim yaratıyor. İlerleyen yıllarda İngiliz üretici bir şeylerin yanlış olduğu kanısına varmış olmalı ki Lagonda üzerinde bir dizi değişiklik yaptı. Ama bu değişim onun imajını kurtarmaya yetmedi.
Aston Martin Lagonda2

Reliant Regal
Üç tekerlekli otomobil mi, yoksa motosiklet mi? Bunun cevabını hala bulamadık. Reliant markasının 1951 yılında ürettiği bu küçük araç şehir hayatında sürücülere kolaylık sağlayabilmek için tasarlanmış. Minik yapısından dolayı içine insanların nasıl sığabildiği ise gerçekten merak konusu.
SONY DSC

Daimler- Benz SP250
Üstü açık otomobiller her zaman çok havalıdır. Ancak bunu Daimler SP250 için söylemek güç. Aracın ön kısmı oldukça antipatik. 1959 yılında üretimine başlanan otomobilin ömrü tahmin edileceği üzere çok uzun sürmedi. İlk kez New York Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan otomobil beklediği ilgiyi bir türlü göremedi. Tarihteki en farklı iki kapılı spor otomobil olan SP 250’nin 1964 yılında üretimine son verildi.
Daimler_sp250

Nissan S Cargo
Nissan tarihinin en kötü tasarımı elbette S Cargo. Anlam verilemeyen bir tasarıma sahip aracın tek sempatik yanı pembe rengi olabilir. Panelvan araçları anımsatan otomobilin, uzun burun yapısı da bir hayli itici. Araç ilk olarak 1989 yılında üretilmeye başlanmış. Tasarımında Citroen CV2’den esinlenilmiş ancak ortaya çıkan sonuç oldukça enteresan. Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde tercih edilen araç ticari sınıfın en kötü örneklerinden biri.
Nissan_S-Cargo_2

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir