Tarihin tozlu sayfalarına karışan opsiyonlar

Otomobil üreticileri geçmişten günümüze birbirinden farklı opsiyonlarla otomobilleri tüketicilerin beğenisine sundu. Geçmişte opsiyon olarak sunulan birçok özellik artık otomobillerde standart olarak karşımıza çıkarken bazı opsiyon listeleri ise tarihin tozlu sayfalarına gömüldü. Peki bu unutulan opsiyonlar neler?

1991 Ferrafi F40: Connolly deri koltuklar

Ferrari’nin ikonik spor otomobili F40 düşük ağırlığı ve yüksek performanslı motoru ile akıllarda yer elde etti. Otomobilin ağırlığını düşük tutmak adına Ferrari mühendisleri boyadan bile tasarruf etse de Connolly Leather markasının yüksek kaliteli deri koltuklarını opsiyon listesine koymayı ihaml etmedi.

1969 Jensen Interceptor: İlk mobil ofis

Akıllı telefonlardan, Bluetooth destekli ses sistemi, laptoplar, 4G hızında internet bağlantısı yokken neredeyse tüm dünyamız analogdu. Jensen firması çalışanların otomobillerinde bile çalışabilmesi için otomobilin içine daktilo, küçük bir çalışma masası hatta tıraş makinesi bile koymuştu.

1978 Cadillac Techniques d’Avant Garde Function Car by Sbarro: Yürüyen ofis

Jensen firmasının ortaya çıkardığı mobil ofis fikri o dönemde çok dikkat çekmiş olacak ki Techniques d’Avant Garde firması bu özel otomobili geliştirmiş. Jensen’in geliştirdiği modele göre daha geniş iç hacme sahip olan bu model bu sayede aynı anda daha fazla kişinin çalışmasına olanak sağlıyordu.

1961 Goodyear ışıklı lastikler: Işıl ışıl yolculuklar

Goodyear firması 1961 yılında sentetik kauçuktan geliştirdiği bu lastiğin içerisine lambalar koyarak lastiklerin ışıl ışıl parlamasını sağlamıştı. Konsept olarak kalan bu özellik için “iyi ki konsept olarak kalmış” demekten kendimizi alamıyoruz.

1957 Cadillac Eldorado Brougham: Shot bardakları

1950’li yıllarda Amerika’da görünüşe göre sürüş sırasında otomobilde alkol kullanmak normal karşılanıyordu. Cadillac firması üst sınıf modellerine manyetik mini bar opsiyonu sunuyordu.

1988 Giocattolo Group B: Alet çantasında yer alan içki şişesi

Alfa Romeo Sprint modelinin arka koltuklarını çıkarıp yerine 300 beygir üreten Holden V8’i koyan Giocattolo firması Group B ile Porsche 911 Turbo ve Lamborghini Countach LP500S’in korkulu rüyası olmuştu.

Otomobilin en ilginç özelliği ise otomobilin arka kısmında bulunan alet çantasının içerisinde bulunan rom ilginç bir detaydı.

1980 Mercedes-Benz 280TE by Zender: Müzik sistemi

Zender’in modifiye ettiği otomobiller her zaman tasarımı nedeniyle adından söz ettirmişti. 1980 yılında modifiye ettiği Mercedes-Benz 280TE’ye eklediği ev tipi müzik sistemi ise iyi ki kaybolmuş dediğimiz opsiyonlardan bir tanesi. Mavi döşeme ise başka bir inceleme konusu olarak ele alınabilir.

1986 Porsche 911 Turbo Mirage by Gemballa: Televizyon izlemeye ara vermeyin

Gemballa firmasının modifiye ettiği bu 911 Turbo’nun en ilginç özelliği gösterge paneline eklenen küçük televizyon ekranıydı. Bu televizyon ekranında istenirse kapıya eklenen geri görüş kameralarını da takip etmek mümkündü.

Kaynak: Petrolicious

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir