Sürüş İzlenimi: Seat Leon ST FR 1.4 ACT

Leon ST FR’ın hedefi bir ailenin bütün ihtiyaçlarını karşılamak.

GRKN3943

Aile, yani TDK’daki karşılığıyla “ kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar, kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birlik”. Çekirdek bir aileden bahsedecek olursak anne baba ve çocuktan oluşan üç kişiden bahsediyoruz. Üç farklı kişi, üç farklı ihtiyacı demek: Babanın ihtiyacı (bir erkek olarak hepimizin adına konuşuyorum) performans ve ekonomi. Annenin ihtiyacı ise bütün alışveriş poşetlerinin ve eşyalarının sığabileceği bir alan ve konfor.

GRKN3957

Çocuğun ihtiyacı ise başta güvenlik olmak üzere ferah bir yaşam alanı ve eğlence. Öncelikle bu otomobili yeniden sayfalarımızda ağırlama sebebimiz güncellenen motor teknolojisi. 150 bg güç üreten 1.4 litrelik TSI motor, artık ACT teknolojisine sahip. Yani ihtiyacı olmadığı durumlarda dört silindirinin ikisini devre dışı bırakabiliyor. Bu sayede tüketim yarı yarıya düşebiliyor ve DSG şanzımanın da yardımıyla FR’a ortalama 5 lt/100km gibi iddialı bir ortalama tüketim verisi kazandırıyor. Tabi reel hayatta bu rakama ulaşmak biraz zor. Trafik şartları, İstanbul’un yeditepeli yapısı tüketim verilerini yalancı çıkarmak için pusuda bekliyor. Fakat tüketim 7 litreyi pek fazla aşmıyor ve bence bu bile fazlasıyla yeterli. Uzun yoldaysa hızınızı iki silindir moduna göre ayarlarsanız 5 litrenin altına kalmanız çocuk oyuncağı. Performans konusunda da beklentileri karşılıyor ve 8.2 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkabiliyor. Babamızın yüzü gülebilir.

GRKN3941

MQB altyapısı sayesinde opsiyonel 18 jantların sunduğu sert sürüşe rağmen konfor konusunda geride kalmıyor. Yol bozukluklarını ve çukurları bertaraf eden süspansiyon virajlarda biraz önden kayma yaratsa da ailemizi tehlikeye atmıyor. Ama şunu da söyleyeyim arkadaki ekstra uzunluk kendini hissettiriyor. Limiti aştığınızda otomobilin arkasının hareketlenmeye müsait olduğunu sezebiliyorsunuz. Station Wagon karoser yapısı sayesinde 587 litrelik bir bagaj sunuyor ve üç kişilik bir ailenin tatili için fazlasıyla yeterli. Belki annemizin sezonluk alışverişleri için yetersiz kalabilir ama o durumda da koltukları tek düğmeyle yatırıp bu rakamı 1470 litreye yükseltebilir. Annemiz de mutlu. Sıra geldi çocuğumuzu eğlendirmeye… 80.000 TL’ye dahil olan standart donanımlar arasında tamamı LED farlar ve stop lambaları, hız sabitleyici, far ve yağmur sensörü, çift bölgeli klima bulunuyor. Yine standart donanıma dahil olan sekiz hoparlörlü ses sistemi, sunroof, arka havalandırma çıkışları da arka koltuktaki küçük patronu memnun etmeye yetiyor. Güvenlik konusunda taviz vermeyen otomobilde ön bölge kaza önleme sistemi, şerit takip ve uzun far asistanı, diz hava yastığı ve arka yan hava yastıkları opsiyonel donanımda bulunuyor.

GRKN3933

ABS, ESP, EBD vs. gibi bütün elektronik güvenlik sistemler ise standart donanımda. Yani bu konu sadece minik yolcumuzu değil, bütün aileyi tatmin ediyor. Seat Leon ST FR, kabarık opsiyonel donanım listesi, ekonomik 1.4 litrelik turbo motoru, çift kavramalı otomatik şanzımanı, geniş bagajı ve ferah iç mekanıyla bütün bu basit ihtiyaçlara cevap verebiliyor. Donanımına ve performansına göre makul fiyatıysa onun en büyük artısı.

YAZI: SARPER SABUNCU
FOTOĞRAF: GÜRKAN ÇAĞLAR

Screen Shot 2016-04-21 at 09.49.21

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir