Stellantis’ten e-Yakıt Atağı

Stellantis, yollardaki ICE araçları karbondan arındırma sürecini desteklemek için 28 motor ailesinde e-Yakıt testini tamamlıyor. 

Ocak 2021 tarihinde kurulan, global otomotiv ve mobilite dünyasının en büyük grupları arasında yer alan Stellantis N.V., 28 motor ailesinde e-Yakıt testini tamamlamakta olduğunu doğruladı. Bu, Avrupa’da 2014 yılından bu yana Stellantis’e ait üretilen 28 milyon içten yanmalı (ICE) Euro 6 motorun karbon emisyonlarını azaltma potansiyelini hızlandırmaya yardımcı olacak. Stellantis aynı zamanda 10 yılın sonuna kadar bölgede sadece BEV binek araçlar satma taahhüdünü sürdürecek. Karbon emisyonlarını azaltmak ve iklim değişikliği ile mücadele etmek için mevcut çözümlerin bir parçası olan e-Yakıt, su ile CO2’den ve yenilenebilir enerjiden üretilen ve sonradan değiştirilebilen sentetik bir yakıt. e-Yakıt ile mevcut ICE araçlara sahip müşteriler; araçlarını değiştirmeden, motor yakıt sisteminde değişiklik yapmadan veya yeni bir altyapı beklemeden, araçlarını karbondan arındırmak için kolay ve uygun maliyetli bir seçeneğe kavuşacak.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares; “Kapsamlı karbondan arınma yaklaşımımıza tamamlayıcı bir çözüm olarak karbon nötr yakıtı test ederek küresel ısınmaya karşı mücadelemizi hızlandırıyoruz. Agresif elektrikliye geçiş stratejimizi uygulama konusunda kararlılığımızı sürdürürken, aynı zamanda mevcut 1,3 milyar içten yanmalı motorlu otomobilin CO2 emisyonlarını ele alacak akıllı alternatifler de bulmalıyız. Stellantis motorlarımızın e-Yakıt dostu olduğundan emin olmak için çalışarak, müşterilerimize küresel ısınmaya karşı mücadelede ve neredeyse anında etkisi olabilecek başka bir çözüm sunmayı hedefliyoruz. Bu aynı zamanda 2038 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdümüzle uyumlu bir eylem” dedi.