Rüzgar Yön Değiştirip Yorgun Araçlara Talep Arttı

Otomotivde çip krizinin etkisiyle üretim düşerken, ikinci ele yönelen tüketiciler fiyatların artmasıyla giderek yaşı daha yüksek ve yorgun modellere yönelmeye başladı.

Otomobil üretimi çip krizinin devam etmesi nedeniyle yavaşlıyor, sıfır araç bulamayan tüketici ikinci ele yöneliyor. Üretim düşmeye devam ederse her geçen gün artan araç fiyatlarında, haziran boyunca da artış yaşanacağı ön görülüyor. Bu durum ikinci eldeki araçların fiyatlarını da etkileyince tüketici yaşı daha büyük, km.’si daha yüksek olan “yorgun” olarak adlandırdığımız araçlara yöneliyor. Geçmişte arabam.com’un ilan verilerine göre 100.000 TL – 150.000 TL fiyat aralığındaki ilan oranları daha yüksekken mayıs ayında fiyat artışlarından dolayı 150.000 TL – 200.000 TL fiyat aralığındaki araçların ilanlarda daha çok bulunduğu gözlemleniyor. 200.000 km. ve üzerindeki araç ilan oranları da artıyor.

Türkiye’nin 2.el otomobil ilan platformlarından biri olan arabam.com’un mayıs ayı ikinci el ilan verilerine göre en çok ilanlar sırasıyla 2012, 2011 ve 2016 model araçlar için ve 150 .000 TL – 200.000 TL fiyat aralığındaki araçlar için verildi. Mayıs boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri, km. değerleri gibi temel verilere göre kategorize edilmiş ikinci el arabam.com mayıs analizi şu şekilde: Mayıs ayında arabam.com’daki ilanların %73’ünü otomobiller oluşturdu. Otomobilleri sırasıyla hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izledi. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise %1’lik dilimde yer aldı.

arabam.com’da verilen ilanlarda mayıs ayında zirveyi Renault ve Fiat koruyor. Bu markayı sırasıyla Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Honda ve Citroen izliyor. İlanlar model özelinde incelendiğinde ise en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Astra, Megane ve Focus oldu. Bu dört modeli ise sırasıyla Corolla ve Civic takip etti.

İkinci el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesine bakıldığında en yüksek ilan sayısı, %20 ile Qashqai oldu. Bu aracı sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson, Peugeot 3008 izledi. Mayıs ayında en fazla ilan verilen araçlar, %7,6 oranı ile 2012 yılına ait modeller oldu. Bunu sırasıyla 2011 ve 2016 model araçlar takip etti. 2000 yılı ve öncesine ait araçlar ise ilanların %14,8’ini oluşturdu. Mayıs ayında nisana göre daha yaşlı modellerin ilana konduğu görülüyor.