Otonom Sürüşlü Tırlar Almanya’dan Hollanda’ya Sürüşü Tamamlıyor

Otonom sürüş özellikli Mercedes-Benz Actros konvoyu Stuttgart’tan Rotterdam’a yolculuklarını tamamlıyor

Günümüzde otonom sürüş konusunda lider markalardan biri olan Mercedes-Benz, “European Truck Platooning Challenge 2016” kapsamında şu anda Stuttgart’tan Rotterdam’a bir konvoy sürüşü gerçekleşitiriyor. Tırların Rotterdam’a girişi canlı izlemek için 12:30’da video linkini tıklamanız yeterli.

Hollanda hükümeti önderliğinde başlayan bu etkinlikte amaç otonom sürüş yapan ticari araç üreticilerini halka açık yollara indirmek.

Mercedes’in nu yolculuğunda otonom özellikli Actros tırları yolculuk ediyor. Daimler Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Wolfgang Bernhard yaptığı açıklamada, “Konvoy halinde hareket etmek, birbirine bağlı araçlar sayesinde yük taşımacılığının performansını gözle görülür derecede iyileştiriyor. Şu anda bile 365.000 adet vasıtamız birbirilerine bağlı halde ve biz bu gelişme sürecini ısrarla devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

Actroslar V2V “Vehicle to vehicle”, yani araçtan araca bağlantı teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji otoyollarda araçları peşpeşe dizerek tren vagonları mantığıyla ilerlemelerini sağlıyor. Bu sistemin adı da yurtdışında “Platooning” olarak geçiyor ve bu etkinlik bu teknolojinin gelişmesi için ortaya çıktığını yukarıda söylemiştik. Konvoydaki araçlar takip mesafesi olarak sadece 15 metreye ihtiyaç duyuyorlar ve bu mesafe hava sürtünmesini bariz ölçüde düşürmek için fazlasıyla yeterli. Alman markaya göre bu durum sayesinde yakıt tüketimi %10 kadar azaltılabiliyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir