Norveç 2025’de tamamen ‘elektrikleniyor’

Avrupa’da giderek sıkılaşan emisyon standartları ve yüksek emisyonlu araçlara uygulanan ağır vergiler yerini ‘yasaklara’ bırakıyor.

Bir çok ülkeden gelen; gelecekte dizel araçların satışını yasaklayan kanunlar ve elektrikli otomobil teşviklerine son olarak Norveç’ten katılım geldi. Düşük emisyonlu araçları yaygınlaştırmak isteyen Norveç Parlementosu konuyu masaya yatırdı. Çalışmalara bakılırsa, 2025 yılında Norveç’te tamamen elektrikli, hibrit ve hidrojen yakıtlı otomobiller dışında araç satılamayacak.

Halihazırda Norveç otomobil pazarının %37’lik bir kısmını elektrikli otomobiller oluşturuyor. Hem üreticilere hem de kullanıcılara sağlanan vergi avantajları, düşük emisyonlu araç sahiplerinin ücretli yollarda geçiş ücreti ödememesi ve şehir içinde ücretsiz park yapabilmeleri gibi avantajlar bu durumu etkileyen faktörler.

2016 yılı itibariyle Norveç yollarında 100.000 adetten fazla elektrikli otomobil bulunuyor. 2020 yılında bu rakamın 250.000 seviyesine ulaşacağını tahmin eden Norveç hükümeti, her 10 araç için bir şarj istasyonu kuracak. 2025 yılında ise otomobil satışlarının %100’ünün elektrikli otomobillerden sağlanması planlanıyor.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir