Nesilden nesile Beetle

Hiç süphesiz ki Ferdinand Porsche yıllar yıllar önce eline kağıdı kalemi aldığında bir efsaneyi yaratacağından habersizdi. Dünyanın en çok tanınan ve belki de en çok sevilen otomobili olan Beetle’ın hikayesi çok eskilere dayanıyor. 1938 yılında Almanya’da Hitler’in hüküm sürdüğü dönemlerdi. Beetle, Adolf Hitler’in isteği üzerine Ferdinand Porsche tarafından tasarlanmıştı. Ancak ortaya çıkan tasarım Hitler’in pek hoşuna gitmemiş olacak ki, araçta sonradan bazı düzenlemeler yapıldı. The New York Times Beetle’ı “Hitler’in Bebeği” olarak tanıtmıştı. Ortaya çıkan tasarım ise bir efsanenin başlangıcıydı…

Üretimine başlanan otomobil satışa sunulduğu ilk günden itibaren beğeni toplamıştı. O dönemlerdeki araç üretim sayısını ve İkinci Dünya Savaşı’nın etkilerini düşünecek olursak, bu durum çok da şaşılacak bir şey değildi. 1957 ve 1963 yılları arasında araç satış rekorları kırdı; Batı Almanya’daki her üç araçtan biri Beetle’dı. 1974 yılından sonra Beetle’ın, nam-ı diğer Vosvos’ların üretimi Meksika ve Brezilya’ya emanet edilmişti. Onlar da bu konuda en az Almanlar kadar başarılı oldular ve 2003 yılına kadar otomobil dünyasının efsanevi modeline sahip çıktılar.
Şimdilerde bu aracın şirinlik timsali olduğuna bakmayın. Otomobil siyah bir böceğe benzetildiğinden dolayı Beetle adını almıştı ve üretimine başlandığı dönemlerde şimdiki sevimli renklerinden çok uzaktı. O günlerde Beetle direksiyonlarının orta kısımlarında su kenarında bir köpek ve kale figürü vardı. Bu figürlerde suyun anlamı; otomobilin su gibi akıp gittiği, köpeğin anlamıysa; Beetle’ın bir köpek gibi sahibine sadık olduğuydu. Kale figürüyle de otomobilin kale gibi sağlam olduğu vurgulanıyordu. Şimdilerde bu figürün yerini bildiğiniz üzere markanın logosu aldı. 2003 yılına kadar düzenli olarak üretilen otomobil nesilden nesile uzandı ve gerçek bir efsaneye dönüştü.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir