Mercedes-Benz CLE Coupé Türkiye’de

Mercedes-Benz’in ttamamen yeni modeli CLE Coupé Türkiye’de satışa sunuldu.

Tamamen yeni CLE Coupé, C-Serisi ve E-Serisi’ni bir araya getirerek yepyeni bir konsept oluşturuyor. CLE Coupé, 2023 yılının son çeyreğinde Avrupa’da yollara çıkmasının ardından şimdi de Türkiye’de satışa sunuldu. Yılın ikinci yarısında da CLE Cabriolet’nin de Türkiye’de satışa çıkması bekleniyor. Yeni CLE 4.850 mm uzunluğu, 1.860 mm genişliği ve 1.428 mm yüksekliği ile orta sınıfın en büyük coupé modeli. 25 mm daha uzun aks mesafesiyle CLE Coupé, C-Serisi Coupé’ye kıyasla çok daha fazla alan sunuyor. Özellikle arkada yolcular 10 mm daha fazla baş, 19 mm daha fazla omuz/dirsek ve 72 mm daha fazla diz mesafesine sahipler. Bagaj ise 60 litre hacminde. 

Yeni CLE Coupé’nin özelliklerinden biri de özel renk ve kaliteli malzeme seçimi ile farklı kişiselleştirme seçenekleri. AMG Tasarım Konsepti ile sunulan standart koltuk döşemeleri dışında pek çok farklı renk ve malzeme seçilebiliyor. Bej, kahverengi, kırmızı veya beyaz döşemeler isteğe bağlı desenler ve süslemeler ile bir araya getirilebiliyor. AMG iç mekân tasarım konsepti ile gösterge paneli ve kemer çizgileri standart olarak ARTICO deri ile kaplanıyor. Ayrıca farklı süsleme seçenekleri bulunuyor. Yeni sunulan gümüş kumaş örgülü süslemeler özellikle öne çıkıyor. Bir diğer yeni süsleme ise açık damarlı siyah, alüminyum çizgili, mat cilalı ahşap süslemeler. Ayrıca açık damarlı kahverengi ceviz ağacından mat cilalı ahşap süsleme, antrasit ıhlamur ağacından mat cilalı ahşap süsleme ve AMG karbon-fiber süsleme seçenekleri de bulunuyor.

190 kW gücündeki CLE 300 4MATIC (WLTP: ortalama yakıt tüketimi: 7,6-7,0 lt/100 km; ortalama CO2 emisyonu: 173-159 gr/km). M 254 2,0 litre hacimli motor çok sayıda ileri mühendislik çalışmasını bünyesinde barındırıyor. NANOSLIDE® silindir kaplaması, CONICSHAPE® silindir honlaması (trompet honlama), değişken akışlı turbo besleme ve motora entegre egzoz gazı arındırma çözümleri bunlardan bazıları. Ayrıca, 190 kW’lık motor, iki kademeli valf kaldırma sistemi CAMTRONIC ile daha yüksek güç üretimi sağlıyor. Tüm CLE versiyonlarında entegre marş jeneratörünün uyarlanması için özelleştirilen 9G-TRONIC şanzıman kullanılıyor.

Ülkemizde satışa sunulan CLE Coupe modelinde 1999 cm3 hacminde 258 bg gücünde benzinli motor yer alıyor. Bu motor ile birlikte modelin 0-100 km/s hızlanması 6,2 saniyede gerçekleşiyor. Otomobilin son sürati ise 250 km/s.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir