Mazda’dan Çılgın MX-5 Konseptleri

Geçtiğimiz gün Las Vegas’ta başlayan ve tam bir modifiye mabedi haline gelen SEMA fuarına Mazda MX-5 konseptleriyle damgasını vurdu. Speedster ve Spyder adını verdiği iki model birbirinden özel ve son derece çılgın görüntüye sahip.

Modellerin arkasındaki fikir hafif olan bir otomobili daha da hafif hale getirmekten geliyor. Bu strateji MX-5’i iddia edildiğinden daha da sürüş odaklı ve eğlenceli kılacağı kesin. Çünkü bunu geçtiğimiz jenerasyonlarda da denediler ve başarılı oldular. Retro öğelere de sahip iki modelden gümüş renkli olan Spyder standart MX-5’ten 32kg daha hafif. Bu ağırlık farkını kumaş “Bikini Top” tavanı sayesinde elde eden otomobilde karbon fiber öğelere de yer verilmiş. Hafif alaşımlı 17inç boyutundaki jantları ve coiloverlara sahip süspansiyonu sayesinde daha da iyi bir sürüşe sahip olacağı kesin.

Daha da iddialı olan MX-5 Speedster ise çıtayı biraz daha yükseltmiş. Karbon fiber kapılara ve koltuklara sahip Speedster’ın A sütünunu da reddetmesiyle birlikte sadece 943 kg ağırlığa sahip olmuş. Bu da standart 2.0 litrelik model ile arasında 132kg gibi ciddi bir fark oluşmasına sebep olmuş. K&W ayarlanabilir coilover süspansiyonu, Kumho Ecsta V710 performans serisi lastiklerle giydirilmiş özel 16 inç RAYS jantları ve dört pistonlu Brembo frenleri sayesinde oldukça ciddi bir pist otomobili olduğu söylenebilir.

Hangisini tercih ederdiniz? Biz her ikisini de…

gallery-1446570965-jlw8454hires mazda-mx-5-speedster-rear

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir