Lotus 3-Eleven Ring’de çok iddialı

,

Lotus, iddialı modeli 3-Eleven’ın Nürburgring’de attığı turların küçük bir kısmını içeren 2 farklı video yayınladı. Videolarda 3-Eleven’ın tam turu gözükmese de, Ring’in meşhur trafiğinde kolayca geride bıraktığı, birbirinden hızlı modeller şaşkınlık yaratıyor.

Ürettikleri otomobilin potansiyelinin son derece farkında olan Lotus yetkilileri, Ring’deki bu hızlı turları için videonun başında; ‘Bazıları oraya Yeşil Cehennem diyor, bizim için ise orası oyun alanı’ ifadelerini kullanıyor. Hatırlamak gerekir ki; Lotus geride bıraktığımız yılda, 3-Eleven’ın 7 dakika 6 saniye Nürburgring’i döndüğünü ve bunun tüm klasmanlarda en hızlı tur zamanı olduğunu iddia etmişti.

Lotus 3-Eleven; 3.5 litrelik süpersarjlı V6 üniteye sahip iki farklı seçenekle sunuluyor. 925 kilogram ağırlığa sahip yol versiyonunda 410 beygir güç ve 410 Nm tork değeri sunulurken, aracın aerodinamik yapısı 240 km/s hızda 150 kg’lık ‘downforce’ etkisi yaratıyor. 3-Eleven’ın 890 kilogramlık pist versiyonunda ise, 460 beygir güç ve 525 Nm tork bulunuyor. Yol versiyonundan daha farklı aerodinamik detaylara sahip bu özel model ise aynı sür’atte (240 km/s) 215 kilogram değerinde bir ‘downforce’ etkisiyle yola yapışıyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir