KKTC’den İlk Yerli Otomobil Bombası

Yakın Doğu Üniversitesi’nin 8 yıldır üzerinde çalıştığı ve merakla beklenen otomobil projesi sonunda ortaya çıktı. Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon Merkezi, AR-GE ekipleri ve Otomotiv Mühendisliği bölümü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda yaratılan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde üretilecek olan ilk yerli otomobil olma özelliğini taşıyan Günsel; 9 Ekim Pazar günü yapılan etkinlikle resmen duyuruldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı  ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısına; KKTC Meclis’i kabinesinden çeşitli bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar, basın mensupları, Kıbrıs’ın çeşitli üniversitelerinden rektörler ve dekanlar katıldı. Üniversite içerisinde düzenlenen toplantı, Günsel’in hikayesine ve teknik özelliklerine sahne oldu.

Açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. İrfan Günsel; “Dolu bir batarya şarj ile Günsel  350 km yol yapmaktadır. Bu yolculuğun  maliyeti bugünkü elektrik birim fiyatları dikkate alındığında  ise  17,4 Türk lirası olacak. Bir başka hesapla 100km’yi 4.90 TL ile kat edebilecek. Sınıfında petrol ile çalışan otomobillere kıyasla %80 üzerinde tasarruf sağlamıştır. Günsel 75kw elektrik motora sahip yaklaşık olarak 102 beygir gücüne denk geliyor, 100 km hıza 8 saniyede çıkıyor ve Jeneratif fren sistemine sahip. Aleminyum şase ve kompozit gövdeye sahip. Elektrikli motora sahip olduğu için bakım ve kullanımı oldukça kolay. Şebeke elektriğinde 7, standart şarj ünitelerinde 2, kurulacak olan Günsel şarj istasyonlarıyla 30 dakikada şarj edilebilecek. Sessiz yeni nesil zarif, yenilikçi ve verimli bir otomobil. Günsel yoluna devam ederken biz de Yakın Doğu ailesi olarak durmayacağız. Ülkemizin toprağından, köklerimizden gelen güç ve ilhamla yeni ufuklara doğru yol almaya ve bir yandan tarihimizi hep birlikte yazarken diğer yandan geleceğimizi inşa etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir