Kenan ve Toprak’dan çifte zafer

Dünya motosiklet pistlerinde ülkemizi temsil eden sporcularımız Kenan Sofuoğlu ve Toprak Razgatlıoğlu Assen Pisti’ndeki yarışlarda kazandıkları zaferlerle başarılı bir hafta sonu geçirdiler. Dünya Supersport Motosiklet Şampiyonası’nda mücadele eden Kenan Sofuoğlu sezonun ilk galibiyetini elde etti. Bir gün önce pistin bu şampiyonadaki tur zamanı rekorunu kırarak pole pozisyonda start alan Sofuoğlu, bu avantajıyla startın ardından ilk virajı da önde dönerek liderliğini sürdürdü. Yarışın finişine kadar ardındaki Yamaha sürücüsü Lucas Mahias ile farkı açık tutan milli sürücümüz damalı bayrağın altından en önde geçerek sezonun ilk galibiyetini elde etti. Kawasaki Puccetti Racing ekibi adına yarışan Sakaryalı sürücü, elinden geçirdiği sakatlık nedeniyle şanssız başladığı sezonda bu zaferiyle moral buldu. Fransız sürücü Lucas Mahias ikinci sırada finişe gelirken,  vatandaşı Jules Cluzel de çok az farkla üçüncü sırada podyuma çıktı.

Kenan Sofuoğlu yarışın ardından: “Bildiğiniz gibi, sürücülerin zor zamanlardan sonra geri dönüşü kolay olmuyor. Sezonun başında çok fazla sorun yaşadım. Her zaman şanssızlıklar beni buldu ancak Assen’de yeniden kazanmayı başardık. Bu yarış çok önemliydi. Yarış içerisinde rakiplerim beni zorlayamadı ancak üzerimde büyük bir stres vardı çünkü teknik bir sorun yaşamaktan korktum. Yarışın orta noktalarında vites kutusunda bir şeyler ters gitti. Kondisyon düşüklüğüm de vardı ve bundan dolayı son turlarda biraz zorlandım ancak yarışı kazanmayı başardım. Benden sonra Harun Çabuk ve Toprak Razgatlıoğlu piste çıkacak. Buraya 3 Türk geldik ve 3 podyumla geri dönmeyi hedefliyoruz. Takımım Kawasaki Pucetti ekibine teşekkürlerimi iletiyorum. Beni buraya yeniden getirebilmek için çok çalıştılar.” açıklamasını yaptı.

Bu sene de geçtiğimiz sezon olduğu gibi Avrupa Superstock 1000 Şampiyonası’nda mücadele eden sürücümüz Toprak Razgatlıoğlu da Assen’deki yarışta kariyerinde bu sınıftaki ilk galibiyetini kazandı. İlk turda dört sürücünün karıştığı kaza nediyle durdurulan ve tekrar start verilen 9 turluk yarışa ikinci sırada başlayan Razgatlıoğlu, startla birlikte zirve mücadelesinde yer alıp ilk sıraya yükseldi. Tecrübeli ve güçlü rakipleriyle arasındaki farkı 1 saniyeye çıkaran Alanyalı genç sürücümüz finişi birinci sırada geçerek şampiyonadaki ilk zaferine ulaşmayı başardı. Kawasaki Puccetti Racing adına yarışan Toprak Razgatlıoğlu’nu Michael Rinaldi ve Florian Marino ikinci ve üçüncü sıralarda takip ettiler. Supersport’un alt serilerinden Supersport 300’de ise bu sene yarışmaya başlayan Harun Çabuk ise 8. sırada yarışı tamamladı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir