Katar’ın yeni emiri Vinales

MotoGP 2017 sezonunun açılış yarışında Movistar Yamaha takımından Maverick Vinales zafere ulaşarak bu sene şampiyonluğun güçlü adaylarından biri olduğunu gösterdi. Katar’ın Losail Pisti’nde yağmur nedeniyle 50 dakika geç başlayan yarışın startı öncesinde sürücüler iki kez formasyon turu attılar. İki tur kısaltılarak toplam 20 tur üzerinden koşulan yarışta kırmızı ışıkların sönmesiyle Johann Zarco müthiş bir start alarak ilk viraja lider girmeyi başardı. Geçen yılı Moto2’de şampiyon olarak noktaladıktan sonra Monster Yamaha Tech 3 takımında MotoGP’ye merhaba diyen Fransız sürücü, çoğu sürücünün aksine arkada yumuşak lastik seçmesinin karşılığını liderliğe yerleşerek aldı. Ön sırada kendisini ikinci durumda takip eden Andrea Dovizioso ile farkı 1,8 saniyeye kadar çıkaran Zarco, 6. turda motorunun önünü kaydırarak düştü ve yarıştan puansız ayrıldı.

Johann Zarco’nun vedasıyla liderliğe yerleşen Ducati takımının İtalyan sürücüsü Andrea Dovizioso yarışın kalan turlarında eski takım arkadaşı yeni Suzuki sürücüsü Andrea Iannone ve Marc Marquez ile sıkı bir çekişmeye girdi. İlk turlarda ön sıralardan geride kalan Yamaha sürücüleri Maverick Vinales ve Valentino Rossi yarışın ikinci yarısından itibaren öndeki isimleri yakaladı. Önce Marc Marquez’i geçen Vinales ve Rossi, Andrea Iannone’nin düşmesiyle bir anda podyum savaşının içinde yer almaya başladılar. Kalan turlarda zirve için büyük bir çekişmeye giren Dovizioso – Vinales savaşında gülen isim İspanyol sürücü oldu ve Yamaha’da ilk, kariyerinin ise ikinci MotoGP zaferini elde etti. Valentino Rossi ise üçüncü sırada finişe gelerek kendisi açısından memnun verici bir sonuçla Losail Pisti’nden ayrıldı.

Zirve mücadelesi veren sürücülerin hızına uyum sağlamakta zorlanan Repsol Honda sürücüsü Marc Marquez dördüncü sırada yarışı tamamlarken, kendisini takım arkadaşı Dani Pedrosa takip etti. Ducati takımı ile ilk yarışına çıkan Jorge Lorenzo ise startın ardından pist dışına çıkarak 20. sıraya kadar geriledi. İspanyol sürücü yarışın sonunda 11. sırada finişe geldi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir