Kartepe Tırmanma’ya yağmur damgasını vurdu

2017 Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın 3. yarışı, Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü tarafından 18 Haziran Pazar günü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kartepe Belediyesi katkıları ile  Kartepe’de düzenlendi.

6 km. uzunluğundaki parkurda 2 çıkış üzerinden koşulan yarışta, 4 ayrı kategoride 33 sporcu mücadele etti. Pazar sabahı yüzünü gösteren şiddetli yağmur ve sis nedeniyle antrenman çıkışlarının aksaması üzerine 3 çıkış olarak açıklanan yarış 2 çıkış üzerinden gerçekleştirildi.

Kategori 1’de Citroen Saxo VTS ile  Burak Başlık birinciliğe uzanırken, Başlık’ı benzer bir otomobille Engin Apaydın izledi. Opel Corsa GSI ile Kaan Kara da üçüncü olarak Kategori 1’de podyumu oluşturan bir diğer isim oldu.

Kategori 2’de Peugeot 208 R2 ile Neo Motorspor adına yarışan Ferhat Tanrıbilir birinciliğini kazanmayı başarırken, BC Vision Motorsport adına Opel Astra GSI ile yarışa katılan Burak Akın bu kategoriyi ikinci sırada tamamladı. Kategori 2’de üçüncülüğü yine Opel Astra GSI ile  Çağlar Ünüvar elde etti.

Kategori 3’de Mitsubishi Lancer EVO IX pilotu Okan Tanrıverdi, GP Garage My Team adına mücadele ettiği Kartepe parkurundan birincilikle ayrılmayı başardı. Refik Bozkurt Renault Clio II Sport ile ikinciliğin sahibi olurken, Neo Motorspor pilotu Osman Uğur Mitsubishi Lancer EVO IX ile üçüncülüğün sahibi oldu.

Test amaçlı ilk kez bir tırmanma yarışında start alan Hakkı Ağaoğlu, Peugeot 207 S2000 ile 03:54,03’lük zamanıyla günün en hızlı çıkışını kaydederken aynı zamanda Kategori 4’te birinciliği kazandı. Subaru Impreza WRX ile Yavuzhan Cabbaroğlu’nun ikinci olduğu kategori 4 podyumunu tamamlayan isim Mazda RX-8 ile Emin Cem Yalın oldu.

Yarışta, Apexmasters Türkiye Drift Şampiyonası pilotlarından Kemal Özhaseki, Mert Bilaloğlu ve Koray Atalık gösteri amaçlı sırada start aldılar.

Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nda ilk 3 yarışın ardından Kategori 1’de Engin Apaydın, Kategori 2’de Ferhat Tanrıbilir, Kategori 3’de Okan Tanrıverdi ve Kategori 4’te de Efe Albağlar lider durumda yer alıyorlar. Tırmanma sezonu 08-09 Temmuz tarihlerinde İstanbul Otomobil Sporları Kulübü tarafından Şile Ovacık’ta düzenlenecek.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir