Jenson Button’dan F1’e veda kararı

Önümüzdeki yıl Formula 1’de yer almayacak pilotlar arasına; Brezilyalı pilot Felipe Massa’dan sonra şimdi de şampiyonlar kulübü üyesi tecrübeli pilot Jenson Button katılıyor. Önümüzdeki sezon, McLaren-Honda’da yarışabilmek için şimdiden bir altın bileti olmasına rağmen geriye çekilmeyi tercih eden İngiliz sürücü, yeteneklerini ve enerjisini McLaren-Honda’nın ilerlemesi ve gelişmesi için kullanacağını söyledi. Marka elçisi olması beklenen 36 yaşındaki pilot, aynı zamanda ihtiyaç durumunda görev alabilecek bir yedek pilot olarak da hazırda bekleyecek.

Jenson Button’ın boşalttığı koltuğu ise, Fernando Alonso’nun yaptığı kazanın ardından yerini doldurmak için Bahreyn Grand Prix’inde piste çıkan Stoffel Vandoorne dolduracak. McLaren’in genç sürücü yetiştirme programına 2013 yılında katılan 24 yaşındaki Belçikalı pilot, geçtiğimiz senelerde GP2’de iddialı yarışlar çıkarmıştı. Vandoorne, Bahreyn Grand Prix’inde elde ettiği 10. sırayla; hem kariyerinin hem de McLaren-Honda takımının 2016 yılındaki ilk puanını elde ederek, 2017 yılında yarışmak için ne kadar istekli olduğunu kanıtlamıştı.

Formula 1’e veda eden pilotların ardından, önümüzdeki sene pistlerde yarışacak en yaşlı sürücüler; 37 yaşındaki Kimi Raikkonen ve 35 yaşındaki Fernando Alonso olacak.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir