Hyundai KONA Elektrik Kasım’da Türkiye’de

Geçtiğimiz günlerde üretimi başlayan Yeni Hyundai KONA Elektrik, şimdi de Avrupa’da satışa başladı. Yeni KONA Elektrik, Kasım ayında da Türk tüketicisiyle buluşacak.

Hyundai’nin Çek Cumhuriyeti’ndeki fabrikasında üreterek 40’tan fazla ülkeye ihraç ettiği Yeni KONA Elektrik, kullanıcılarına elektrikli otomobil deneyimi sunmanın yanı sıra günlük kullanımda da konfor için daha geniş bir çeşitlilik yelpazesi sunmayı amaçlamış.

Yeni KONA, iki farklı motor ve batarya tipini kullanıyor. Hyundai tarafından EV versiyon baz alınarak geliştirilen KONA, aynı gövde tipinde benzinli ve benzinli hibrit kardeşlerine de emsal teşkil ediyor.

Bir önceki nesle göre daha büyük olan KONA, tasarımı sayesinde geleneksel tipolojiden farklı olan araç, dış ve iç tasarımında da kardeşlerinden belli noktalarda ayrılıyor. Hyundai BAYON ve TUCSON arasında yer alan Yeni KONA, K3 platformu sayesinde önceki nesle göre daha büyük boyutlara sahip. Hyundai, bu yeni modelle beraber Türkiye’deki EV ürün gamını da zenginleştirmiş olacak. KONA Elektrik ile birlikte Hyundai’nin Türkiye’de satışa sunduğu EV modeller, ürün gamının yüzde 40’ını oluşturmuş olacak.

Elektrikli model, Avrupalı kullanıcılar için iki pil seçeneğiyle satışa sunuluyor. 400V şarj alt yapısına sahip olan 65,4 kWh bataryalı uzun menzilli versiyon, maksimum olarak 218 PS (160 kW) güç ve 514 kilometrenin üzerinde sürüş menzili sağlıyor. Standart versiyon ise 48,4 kWh pil kapasitesine sahip. Bu motor ise 156 PS (111 kW) güç ve 377 kilometre sürüş menzili sunuyor. KONA Elektrik, 100 kW DC hızlı şarj ile 41 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj olabiliyor. 48,4 kWh bataryalı standart menzilli versiyon, 11 kW AC şarjla 4 saat 55 dakikada, 65,4 kWh bataryalı uzun menzilli versiyon ise 6 saat 55 dakikada şarj oluyor.

Hyundai KONA Elektrik, Türk tüketicisiyle Kasım ayında buluşacak ve Hyundai’nin Türkiye’de elektrifikasyon atağına da katkıda bulunacak.