Hyundai IONIQ, Toyota Prius ile Rekabete Hazır!

Güney Koreli otomotiv devi Hyundai, hibrit teknolojisine sahip IONIQ modelini gün yüzüne çıkardı.  Avrupa prömiyerini Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak Hyundai IONIQ, sahip olduğu hibrit teknoloji sayesinde Toyota Prius’un en büyük rakiplerinden birisi olarak pazardaki yerini alacak.

IONIQ’te Hyundai’nin yeni geliştirdiği dört silindirlik 1.6 GDI  benzinli motoru görev yapıyor. Bu benzinli motora ek olarak ise, yolcu kabininin altına ve bagaj bölmesine yerleştirilen lityum-iyon polimer pillerden güç alan 43 beygirlik bir elektrik motoru bulunuyor. Karma kullanımda IONIQ’in maksimum gücü 141 bg, maksimum torku ise 265 Nm’ye ulaşıyor. IONIQ’te görev yapan 6 ileri DCT çift kavramalı şanzıman yakıt ekonomisi sağlarken keyifli ve konforlu bir sürüş de vaat ediyor.

Hyundai IONIQ (2)-2IONIQ, coupe-benzeri siluetiyle de dikkat çekiyor. Aerodinamik tasarım unsurları sayesinde otomobilin sürtünme katsayısı 0.24 Cd gibi başarılı bir değere indirgenebilmiş. Ayrıca, geleneksel çelik seçeneğine kıyasla 12.4 kg kilo daha hafif alüminyum kaput ve bagaj kapağı gibi daha hafif bileşenlerin kullanımı sayesinde, IONIQ diğer Hyundai modellerinden yüzde 25 civarında daha hafif.

Hyundai IONIQ (4)Hyundai IONIQ’in bir diğer önemli özelliği de geri dönüşümlü malzemelerden ya da çevre dostu malzemelerin yenilikçi kullanımıyla üretilmiş olması. Örneğin, kapıların iç tarafındaki kapakları toz ahşap ve volkanik taş bileşenlerden oluşan geri dönüşümlü plastikten imal edilmiş. Bu geri dönüşümden elde edilen plastik malzeme, normal materyaller ile aynı kaliteyi sunarken ayrıca ağırlığı da yüzde 20 civarında azaltmaya yardımcı oluyor.

Bu arada, otomobilin bagaj hacminin 750 litre gibi devasa bir hacme sahip olduğunu belirtelim.

Hyundai IONIQ, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldıktan sonra 2016’nın ikinci yarısından itibaren Avrupa pazarında da satışa sunulacak.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir