Honda Türkiye’deki Hibrit SUV Ailesini Tamamladı

Honda’nın dünya genelinde en çok satan SUV modeli olan CR-V’nin yeni nesli, gelişmiş yüzde 100 e:HEV hibrit teknolojisi ile Türkiye yollarına çıkıyor.

E segmentinde yer alan Honda Türkiye’nin hibrit SUV ailesini tamamlayan yeni CR-V e:HEV büyüyen boyutu, değişen tasarımı, yakıt tüketimi, konforu, genişleyen donanım ve güvenlik özellikleriyle ülkemizde satışa sunuldu. Honda’nın Sürüş Destek Teknolojileri (ADAS) paketi SENSING 360 da Avrupa’da ilk kez CR-V e:HEV’de yer alıyor. Güçlenen motor performansı ile uyumlu şekilde değişen tasarımda, önceki nesillere göre daha keskin çizgiler dikkat çekiyor. Modele özgü arka aydınlatma tasarımı ile farklılaşan bir ışık imzasına yer veren Honda, iç mekanda da geniş bagaj kapasitesi ve arka koltuklardaki diz mesafesi ile çok yönlü bir SUV sunmayı amaçlamış görünüyor.

Honda CR-V’nin daha sportif bir görünüm için tasarımı yenilenirken; beşinci nesline göre 106 mm daha uzun ve 11 mm daha geniş siluete sahip. Modelin artan boyutlarına ek olarak A sütunlarının daha arkada konumlandırılması ve sürüş pozisyonu sayesinde sürücünün görüş açısı da iyileştirilmiş. Keskin tasarım çizgileri ile yenilenen CR-V e:HEV, örgü desenli büyük piyano ızgarasıyla da ön tasarımında farklılaşıyor. CR-V’nin arka tasarımında LED aydınlatmalı dikey stop lambası ile ışık imzası dikkat çekerken; gövde tasarımı kapsamında ön ızgaranın altındaki boşluk, aerodinamik sürtünmeyi azaltmak ve yakıt verimliliğini arttırmak üzere otomatik panjur içeriyor. Geniş hava girişleri ve yan hava girişleri ve çamurluk kemerleri üzerindeki kaplamaların da etkisi ile yeni CR-V’de aerodinamik iyileştirmeler dikkat çekiyor. Yeni CR-V e:HEV’de koyu renk 18 inç alaşım jantlar da standart olarak sunuluyor.

Honda’nın yeni CR-V e:HEV modeli, iç mekânda kullanılan malzemeler ile üst seviyelerde bir SUV araç içi deneyim sunuyor. Sade olarak tasarlanan ön konsol alçak olarak yerleştirilirken, merkezde yer alan 9 inç bilgi-eğlence ekranını çevreleyen 10,2 inç büyüklüğündeki dijital ekran ve bal peteği formundaki havalandırma ızgarası geniş bir görüş açısı için konumlandırılmış. Standart olarak sunulan siyah deri koltuklar özelinde ön koltuklarda ısıtma ve soğutma işlevi yer alırken;  CR-V e:HEV Honda’nın Vücut Destekleyici Koltuk özelliğine sahip ilk nesil olmasıyla öne çıkıyor. Standart olarak cam tavan ile sunulan yeni CR-V, önceki nesline göre arka yaşam alanında 16 mm artış ve koltukların sırt eğimindeki iyileştirmelerin etkisi ile yolcular için geniş bir arka diz mesafesi bulunuyor. Tuşlu vites bölmesi, sürücünün hareket halindeyken de tüm önemli işlevlere kolaylıkla erişmesini sağlamayı amaçlamış durumda. Yenilenen bilgi-eğlence sistemi ve bağlantı seçenekleri de sunulan yeni CR-V e:HEV’de ilk kez göz hizası gösterge paneli (Head Up Display), sürüş esnasında kullanıcının hız ve sürüş desteği bilgilerini yüksek çözünürlükte görmesine olanak tanıyor. Direksiyonun arkasında yer alan 10,2 inçlik TFT dijital gösterge ekranında sürücü için gerekli tüm bilgiler yer alıyor. CR-V e:HEV’in ön konsolunda ve arka yaşam alanında yer verilen 4 adet USB bağlantı noktası gece sürüşlerinde kullanım kolaylığı için aydınlatılıyor. Önde yer alan kablosuz şarj alanının güçlü bir performans sunması için soğutma fanı da yer alıyor. Orta konsolda yer alan bardak tutucu, aracın hem ön hem arka yaşam alanındaki geniş saklama alanları da mevcut. Honda CR-V’de müzik tutkunları için 12 hoparlörlü BOSE Premium Ses sistemi kullanılmış. CR-V e:HEV’in elektrikli kapağa sahip 579 litrelik bagajı arka koltukların ileri-geri hareket kabiliyeti sayesinde büyük eşyaları taşıma imkanı da sunuyor.

Güçlenen hibrit güç-aktarma sisteminde yer alan 2.0 litre dört silindirli direkt enjeksiyonlu Atkinson çevrimli benzinli motor, çift elektrik motorlu otomatik şanzıman ile çalışıyor. Güncel versiyon, çekiş motoru ve jeneratörü ayrı bir eksende konumlandırarak motorların kapladığı alanı değiştirmeden yüzde 6,5 daha fazla tork (335 Nm) değerine ve maksimum motor hızı da 1.500 d/d artırılarak 14.500 d/d’ya ulaşıyor. Böylelikle, yüzde 4 oranında daha yüksek maksimum hıza çıkılabiliyor. Bunların yanı sıra şanzımanda da yapılan geliştirmeler ile motorlu sürüş modundaki düşük hızlarda da çekiş gücü artıyor. Diğer taraftan hibrit güç-aktarma sistemindeki iyileştirmeler kapsamında; Güç Kontrol Ünitesi (PCU) ve Akıllı Güç Ünitesi (IPU) de yenilenerek daha etkin bir hızlanma hissi ve hızlanmalarda daha hassas tepki sağlanıyor. Dört tekerlekten çekişli versiyonu ile satışa sunulan yeni CR-V e:HEV’in 0-100 km/s hızlanma süresi 9,5 saniye olurken; 187 km/s maksimum hıza çıkabiliyor. Motor performansındaki artışa rağmen e:HEV sistemin sunduğu daha yüksek verimlilik ve düşük emisyon değerleriyle dikkat çeken CR-V,  151 g/km (WLTP) karma karbon dioksit emisyon değeri ve 6,7 lt/100 km (WLTP) birleşik yakıt tüketim değerine ulaşıyor. Buna ek olarak yeni CR-V e:HEV’deki yeni kontrol sistemine sahip dört tekerlekten çekiş sistemi, farklı yol koşullarında daha yüksek yol tutuşu sağlayarak arka aksın kontrolünü aktif olarak koruyor. İlk kez eklenen Kar sürüş modunun yanı sıra Normal, Spor ve Eco olmak üzere farklı sürüş modları sunan yeni CR-V’de gürültü, titreşim ve sertlik (NVH) seviyeleri de önemli ölçüde azalıyor.

Yeni CR-V, Honda’nın Gelişmiş Sürüş Destek Teknolojileri (ADAS) paketi Honda SENSING 360’ı içeren Türkiye’de satışa sunulan ilk Honda modeli olmasıyla öne çıkıyor. Otomobilin etrafını 360° göstermek için 100° açıyla öne bakan bir kameraya, milimetre dalga radarına ve dört köşe radarına sahip olan Honda SENSING 360, güvenli sürüş konusunda gelişmiş bir deneyim sunuyor. Honda mühendisleri tarafından geliştirilen sistemde güncellenen ön kamera aracılığı ile nesne algılama ve radarla nesne algılama işlevleri, yol çizgilerini, kenarları, motosikletleri, bisikletlileri ve diğer araçları tanımlama olanağı sağlıyor. Yeni CR-V’nin geniş güvenlik teknolojileri kapsamında; ilk kez bir Honda modelinde, görüş mesafesinin zayıf olduğu kavşaklarda kafa kafaya çarpışmaları azaltan Ön Çapraz Trafik Uyarısı bulunuyor. Trafik İşareti Tanıma Sistemi ile entegre çalışan Uyarlanabilir Hız Sabitleyici (ACC) aracılığı ile Avrupa’da ilk kez, sürücüyü bilgilendirerek yaklaşan kavşağa hazırlanmasına yardımcı olmak için ‘dur’ işareti gibi işaretlerle ilgili bildirim de sağlıyor. Buna ek olarak geliştirilen ACC ile sollama sırasında, sinyal koluna dokunarak hızlanma başlatılıyor. Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi ile entegre olarak Şeritte Tutma Asistanı devreye giriyor. Güvenlik konusunda birçok ilki bünyesinde barındıran CR-V e:HEV’de ilk kez Trafikte Sürüş Asistanı ve sürücünün yükünü daha da azaltmak üzere şerit değiştirirken direksiyon kullanımına yardımcı olan ve sinyal ile tetiklenen Aktif Şerit Değiştirme Asistanı yer alıyor. Pasif güvenlik önlemleri kapsamında da sürücü ile ön yolcu arasında çarpışmayı önleyen yeni bir ön orta hava yastığı, sürücü ve ön yolcu diz hava yastıkları da dahil olmak üzere 11 hava yastığı bulunuyor.

CR-V’nin dünyada SUV segmentine yön veren ilk modellerden biri olduğunu belirten Honda Türkiye Başkanı Satoru Yamada “2019 yılında Honda Türkiye’nin ilk hibrit SUV aracı olarak Türkiye’ye gelen CR-V, şimdi e:HEV çatısı altında geliştirilmiş üstün hibrit teknolojisine sahip altıncı nesli ile yeniden yollara çıkıyor. Türkiye’de değişen tercihler doğrultusunda yükselen SUV tercihlerini göz önüne alarak biz de bu segmentteki ürün gamımızı büyüttük. CR-V e:HEV, Honda Türkiye’nin hibrit SUV ailesini tamamlayan en güçlü modelimiz. 3 ayrı model ile yer aldığımız bu segmentte sunduğumuz hibrit teknolojisi Honda farkını ortaya koyuyor. Gerçek zamanlı dört çeker (AWD) performansını yenilenen hibrit teknolojisi ile birleştirerek arazi koşullarında bile üstün sürüş deneyimi sunan Honda CR-V e:HEV, “Büyüleyen Hibrit” sloganı ile yakıt performansında da iddialı olacak” dedi.

Honda CR-V e:HEV, Advance donanım paketi ile Kanyon Mavi, Metalik Kristal Beyaz, Sedefli Kristal Siyah renk seçenekleri olmak üzere 16 Aralık 2023 Cumartesi gününden itibaren 3 milyon TL satış fiyatıyla Honda bayilerinde yerini alacak.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir