Honda Civic Type-R manuel kalacak!

Geçtiğimiz günlerde duyduğumuz; yeni Honda Civic Type-R‘ın CVT şanzımanla da üretileceğine dair dedikodular asparagas çıktı.

Honda’nın uzun yıllardır segmentini domine eden modellerinden birisi olan Civic Type-R hakkında geçtiğimiz günlerde çıkan ‘CVT’ şanzıman dedikoduları, Honda severleri üzmüştü. Neyse ki Honda cephesinden bu dedikodulara yalanlama geldi.

Honda Civic‘in global pazarda CVT şanzımanla yakaladığı satış rakamları Japonların Type-R için düşündüğü bu operasyonun asıl kaynağı olarak düşünülebilir. Öyle ki otomatik şanzıman formülünün uygulanması, DSG şanzımanla çalışan Golf R gibi bir hot-hatchler düşünüldüğünde haklı görülebilirdi. Fakat zaten son modeliyle ‘atmosferik’ motordan vazgeçen Honda’nın bir de manuel şanzımandan vazgeçmesi, geleneklerine bağlılığını sorgulatabilirdi.

Neyse ki Honda severlerin korktukları olmadı. ‘Car and Driver’ platformunun Honda’nın 2 üst düzey yetkilisiyle yaptığı röportajla, Civic Type-R’ın sadece manuel olarak üretileceği kesinleşti. Muhtemel otomatik ve hızlı Civic modeli sadece ‘Si’ olacak.

Dedikoduların başladığı günden itibaren duruma tepki gösteren 3 pedal sevdalıları ve otomatik şanzımanın giderek tüm modelleri ele geçirmesine karşı duran ‘manuelciler’, gelen haberle en azından bir modelin daha kurtarılmasının sevincini yaşıyor.


Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir