Formula 1’de hareketli günler

23 Mart’da Avustralya GP’si ile başlayacak Formula 1 sezonunda iddialı takımlar da düzenledikleri basın toplantıları ile yeni araçlarını tanıtmaya devam ediyorlar. Geçen yılın şampiyon ekibi Mercedes takımı Silverstone Pisti’nde yapılan lansman ile yeni araçları W08’i medya önüne çıkarttı. Geçen sezon şampiyonluk kazandıktan sonra aktif pilotluk kariyerini sonlandıran Nico Rosberg’in yerine transfer edilen Valteri Bottas da yeni takımıyla objektiflere poz verdi. Lewis Hamilton ve Valteri Bottas şampiyon Alman takımı bu sezon da zirvede tutmak için mücadele edecekler. Takımın yeni transferi Valteri Bottas yeni aracı ile Silverstone’da tanıtım için birkaç tur attıktan sonra “Daha önce bu kadar yere basma kuvvetine sahip bir araç sürmemiştim.” açıklamasını yaptı.

Yarış kazanamadan geçirdikleri geçen sezonun ardından bu sene ne yapacağı merakla beklenen Scuderia Ferrari takımı da Maranello’da yaptığı lansman ile 2017 kadrosunu basına tanıttı.Takım yeni sezonda kariyerinde dört kez pilotlar şampiyonluğu bulunan Sebastian Vettel ve 2007 dünya şampiyonu Kimi Raikkonen’le yarışmaya devam edecek. İtalyan ekibin yedek pilotluğunu ise geçen yıl GP2’yi ikinci sırada tamamlayan Antonio Giovinazzi yapacak. SF70H adı verilen yeni aracın dizaynında geçen sene de kullanılan çıkıntılı burun tasarımı korunurken, motor kapağında köpek balığı yüzgeci kanadın yanında bir de T kanat bulunuyor.

Halen eski şaşalı günlerine dönmeye çalışan McLaren takımı ise Honda ile birlikteliğinden doğan yeni araçları McLaren-Honda MCL32’yi bir basın toplantısı ile tanıttı. Araçtaki en önemli değişiklik hiç kuşkusuz gövde renginde oldu. 1960’lı yıllarda kullandıkları turuncu renge geri dönen takımın patronu Zak Brown  “Yeni aracın görüntüsünü McLaren’daki insanlara gösterdik ve gelecek için çok heyecanlıyız. Aracın görüntüsüne onay verdik ve taraftarlar hem teknik hem de görsel açıdan yeni aracı görünce heyecanlanacaklar.” dedi. Takımın bu seneki pilotları deneyimli isim Fernando Alonso ve Belçikalı 25 yaşındaki genç pilot Stoffel Vandoorne olacak.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir