Ford Explorer 30.000 km’lik Dünya Turu’nu Tamamladı

Tamamen elektrikli yeni Ford Explorer ve Lexie Alford, 30.000 km’lik yolculuğun bitiş çizgisini bir konvoy eşliğinde geçerek Avrupa’da Ford için yeni bir çağın başlangıcına start verdi.

Dünyadaki her ülkeyi ziyaret eden en genç kişi olarak tarihe geçen gezgin Lexie Alford (@LexieLimitless), tamamen elektrikli yeni Ford Explorer’ı kullanarak elektrikli bir araçla1 dünyanın çevresini dolaşan ilk kişi olarak resmi bir rekora imza attı. Ford, şarjlı dünya turu #Charge Around The Globe’u kutlarken dünyanın etrafını dolaşan elektrikli aracı yeni Explorer ürün yelpazesinin fiyatını ve teknik özelliklerini de teyit etti. Lexie ve yeni Ford Explorer, Fransa’nın Nice kentindeki bitiş çizgisini ikonik Ford araçlarından oluşan bir konvoy eşliğinde geçti. Explorer, yolculuğu boyunca altı kıtayı aşarak aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 27 ülkeden geçti ve sadece elektrik gücüyle 30.000 kilometreden fazla yol kat etti. Bu uzun yolculukta ayrıca Afrika’daki elektrik kesintileri, Şili’nin Atacama çölündeki şarj altyapısı eksikliği, bozuk yollar, dağ geçitleri ve dondurucu koşullarla da mücadele edildiği açıklandı.

 

Kutlamaya katılan Ford CEO’su Jim Farley : “Ford Avrupa’da elektrikli araçlara tutku ve duygu katmak istiyor. Dışarıda yeterince sıkıcı otomobil ve SUV var. Yeni Explorer, Ford’un eşsiz karakterini temsil ediyor ve bu muhteşem konvoydaki her araca damgasını vuruyor” diyen  “Avrupa’nın yolları ve müşterileri için özel olarak tasarlanan ve sizi dünyanın her yerine götürebilecek bu yeni tamamen elektrikli binek otomobilin lansmanını yapmaktan gurur duyuyoruz.” açıklamalarında bulundu.

“Lexie’nin her türlü hava ve yol koşulu ve hemen hemen her şarj senaryosuyla karşı karşıya kaldığı yolculuk, yeni Ford Explorer’ımız için de nihai test sürüşü oldu” diyen Ford Model e Avrupa Genel Müdürü Martin Sander ise, “Sadece kendimizi değil, aynı zamanda dünya genelindeki şarj altyapısını da test etmek için bu büyük fırsatı değerlendirmek, bu şirketin ‘yapabiliriz’ ruhunu temsil ediyor. Bugün bitiş çizgisinin geçilmesi, tamamen elektrikli yeni Ford Explorer ile neler yapılabileceğini kanıtlıyor ve yakında müşterilerin de bunu kendi gözleri ile görebilecek olmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz,” şeklinde konuştu. Yolculuk boyunca 2.2 kw AC duvar prizlerinden DC hızlı şarj cihazlarına ve taşınabilir bir batarya paketine kadar çeşitli şarj çözümleri kullandı. Lexie yolculuk boyunca hem Ford Explorer hem de Ford Explorer Premium modellerinde standart olarak sunulan, 1,5 litrelik üç şişe alabilen MegaConsole kabin depolama alanı, masaj özellikli ısıtmalı sürücü koltuğu ve sesle etkinleştirilen ayarlanabilir dokunmatik ekranlı SYNC Move bilgi-eğlence özelliklerinden yararlandı.

Yeni Ford Explorer 2024 yılının son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir