Finlandiya’da Citroen ile Meeke kazandı

2016 Finlandiya Rallisi’ni 2. Özel etaptan itibaren ralliyi önde götüren Kris Meeke – Paul Nagle ekibi kazandı. Abu Dhabi Total World Rally Team, podyumda Craig Breen-Scott Martin’le de 3. basamağı da kazanarak yarışı domine etti. Şampiyona lideri Sebastien Ogier 10. Etapta yaptığı hata ile gerilere düştü ve üst üste 6. startında kazanamadı. Kris Meeke ise bu sene birden fazla yarış kazanan ikinci isim oldu. Ev sahibi Jari-Matti Latvala-Miikka Anttila podyumda yer alarak takımarına değerli puanlar kazandırdı.

Yarışta genel klasman söyle sıralandı: Hyundai i20 WRC ile takım içi kapışmaya giren ve aralarında sadece 2.3 saniye fark olan 4. Thierry Neuville-Nicolas Gilsoul ve 5. Hayden Paddon-John Kennard; Ford Fiesta RS WRC’siyle 6. Mads Ostberg-Ola Floene, Volkswagen Polo R WRC ile 7. Andreas Mikkelsen-Anders Jaeger; WRC2 klasmaını Skoda Fabia R5’le kazanan Esapekka Lappi-Janne Ferm ise 8. oldu.

Şampiyonada ise Ogier 143 puanla liderliğini sürdürüken, 2.’yle olan farkı sadece 6 puan azaldı. 2. Mikkelsen’in 98, 3. Latvala’nın ise 87 puanı bulunuyor. Markalar şampiyonasında Volkswagen büyük farkla birinciliğini sürdürüyor.

YAZI: OZAN BAŞ

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir