Dacia 2025 Dakar Rallisi’ne Katılıyor

Test aşamaları da dahil olmak üzere 2024’ten itibaren dokuz kez dünya ralli şampiyonu olan Fransız pilot Sébastien Loeb ve İspanyol ralli pilotu Cristina Gutiérrez Herrero, resmi olarak Dacia için yarışacak.

Dacia, 2025’ten itibaren, Dünya Ralli-Raid Şampiyonası’nda bir üretici olarak yer alacağını ve ardından gerçek bir dayanıklılık testi olan Dakar’a katılacaklarını açıkladı. Her yönüyle nefes kesen bir macera niteliğinde olan Dakar, 40 yılı aşkın süredir her yıl 60’tan fazla ülkeden, 500 maceracıyı bir araya getiriyor. 

Dacia, sentetik yakıtla ile çalışan ve en zorlu koşullarla başa çıkmak için geliştirilen dört tekerlekten çekişli çevre-dostu yarış otomobili prototipi ile yeni bir outdoor maceraya atılıyor. Dakar Rallisi ayrıca marka için bir test alanı ve bir fikir laboratuvarı da olacak. 2025 sezonundan önce, Dacia prototipleri 2024 gibi erken bir tarihte Fas Rallisi’nde test edileceği açıklandı.

Dacia, bu projede Renault Grubu’nun deneyimlerinin yanı sıra İngiliz motor sporları ve mühendislik grubu Prodrive’dan yararlanacak. Prodrive, yaklaşık 40 yıldır dünya genelinde motor sporlarının en önemli oyuncularından biri ve markaların çok sayıda uluslararası şampiyonada zafere ulaşmasına yardımcı oldu. Prodrive, 2020 yılından bu yana Dakar Rallisi ve Rally-Raid’de yer alıyor. Son üç Dakar rallisinde kendi ekipleri tarafından tasarlanan ve yönetilen araçlarla yer aldı. Ayrıca artık yeni Dacia ekibinde yer alan Sébastien Loeb ile 2022 ve 2023 yılında genel klasmanda ikinci oldu.

49 yaşındaki Fransız ralli pilotu Sébastien Loeb, 2004’ten 2012 yılına kadar arka arkaya 9 kez Dünya Ralli Şampiyonası’nı kazandı. Motor sporlarının en başarılı sürücülerinden biri ve tüm zamanların en büyük ralli pilotu olarak kabul ediliyor. Loeb, 2016 yılından bu yana Dakar’a katılıyor. 2021’den itibaren, İngiliz Prodrive ekibi tarafından tasarlanan ve yönetilen Bahrain Raid Xtreme Hunter’ın direksiyonunda Dakar Rallisi’ne katıldı. İspanyol ralli pilotu Cristina Gutierrez Herrero, 2017 yılında otomobil kategorisinde Dakar Rallisi’ni bitiren ilk İspanyol kadın pilot oldu. Henüz 31 yaşında, 2017 ile 2023 yılları arasında 7 Dakar Rallisi’ne katıldı. Cristina ayrıca 2012 yılından bu yana İspanya’da kadınlar kategorisnde all-terrain ralli şampiyonu oldu.