BYD ATTO 3 Türkiye Yollarına Çıktı

BYD (Build Your Dreams) Türkiye’deki ilk modeli olan ATTO 3’ü satışa sundu.

BYD’nin global pazar için ürettiği tam elektrikli C SUV segmentindeki BYD ATTO 3, en üst donanıma sahip versiyonu olan Design paketiyle 1.590.000 TL’lik fiyatla satışa sunuldu. Global pazar için tasarlanan BYD ATTO 3, ünlü Alman otomobil tasarımcısı Wolfgang Egger’in imzasını taşıyor. Model markanın “Ejderha Yüzü” olarak adlandırdığı tasarım dilini kullanıyor. Bir ejderhanın yüzüne atıfta bulunan BYD ATTO 3’ün arka tasarımında ise otomobilin genişliği boyunca uzanan stop lambaları yer alıyor.

BYD ATTO 3’ün kabini ise spor ve müzik temalarından ilham alınarak tasarlanmış. Kabini çevreleyen ön ve arka kapıya uzanan beyaz hatların yanı sıra, havalandırma ızgaraları, ağırlık plakalarına benzetilirken farklı kapı açma kolları da spor aletlerine gönderme yapıyor. Orta konsolda ise koşu bandından esinlenilen bir tasarım öne çıkıyor ve vites kolu ise kettlebell şekline sahip. Ön ve arka kapı içlerinde yer alan kırmızı detaylar ise gitar telleriyle özdeşleşmiş. ATTO 3’ün elektrikli dönebilir 15.6 inç multimedya ekranının da modelin alamet-i farikası olacağını düşünüyoruz. Otomobilin özelliklerinin dokunmatik ekran ve fiziksel düğmelerin kombinasyonuyla birlikte yönetilebilmesiyle her yol şartında pratik ve güvenli bir kullanım hedeflenmiş. BYD ATTO 3, 4,445 mm uzunluğa, 2,050 mm genişliğe, 1,615 mm yüksekliğe ve 2,720 mm aks aralığına sahip. Otomobilin 440 litrelik bagaj hacmi koltuklar katlandığında 1,338 litreye çıkıyor.

0.29 Cd rüzgar direnci katsayısına sahip olan ATTO 3, bu tasarımı Blade Batarya teknolojisiyle birleştirmiş. 60.4 kWh bataryayı 150 kW (204 PS) güç ve 310 Nm tork sunan elektrikli motorla kombine eden BYD ATTO 3, 0-100 km/s hızlanmasını 7.3 saniye ile gerçekleştirmiş. WLTP ölçümlerine göre ortalama 420 km menzil sunan BYD ATTO 3, DC şarj ile yüzde 30’dan yüzde 80’e yalnızca 29 dakikada şarj edilebiliyor.

BYD Türkiye, ATTO 3 modeliyle birlikte ilk 1500 müşterisine bir fırsat da sunacak. Yapılan iş birliği ile BYD sahipleri 31 Ocak 2024 tarihine kadar Eşarj istasyonlarında yüzde 20 indirimden faydalanacaklar. Bu tarihten sonra da BYD müşterileri özel indirim fırsatlarından yararlanmaya devam edecekler. Ayrıca tüm BYD bayilerinde Eşarj’ın AC ve DC şarj istasyonları tesis edilecek. BYD ATTO 3 kullanıcıları aynı zamanda araç enerji paylaşım teknolojisi VtoL sayesinde aracın elektrik gücünü, maksimum 3.3 kW olacak şekilde elektronik ve elektrikli aletleri çalıştırmak için kullanabiliyorlar. Bu sayede elektrikli scooter’lardan kahve makinelerinde kadar birçok aleti çalıştırma becerisine de sahip.