Bu kez kazanan Latvala

Dünya Ralli Şampiyonası’nın üçüncü raundu olan Meksika Rallisi’nde Jari Latvala – Miikka Anttila ekibi zafere ulaşmayı başardı.

Şampiyonanın en özel yarışlarından biri olan Meksika Rallisi’nde dördüncü etaptan itibaren liderliğe yerleşen Jari Latvala, kalan 17 etapta da yerini korumayı başararak Meksika Rallisi’ni kazandı. Son güç etabında galip gelerek fazladan üç puan almayı başaran Sebastien Ogier bu kez ikincilikle yetinmek zorunda kalırken, Hyundai takımının tecrübeli İspanyol pilotu Dani Sordo da podyumun üçüncülük basamağına çıkmayı başardı. Volkswagen takımının İskandinav pilotu Andreas Mikkelsen Dani Sordo’yu çok zorlamasına ragmen podyuma çıkamayarak dördüncülüğü elde etti. İstikrarlı çizgisiyle tanınan Mads Ostberg Ford Fiesta WRC’si ile beşinci sırada finişe gelirken, bir önceki yarış olan İsveç Rallisi’nde ikinci olarak göz dolduran Avustralyalı Hayden Paddon da genel klasmanda altıncı sırada Ostberg’i takip etti. D-Mack lastiklerinin sponsorluğunda yarışan Estonyalı Ott Tanak yedinci sırada Meksika Rallisi’ni noktalarken, Dakar macerasından sonra WRC’ye bu yarışla geri dönen Martin Prokop sekizinci sırada yer aldı. WRC 2’de ise Skoda Fabia R5 ile Fin pilot Timo Sunninen birincilik kupasının sahibi oldu.

Jari Latvala’nın zaferinin ardındaki en büyük pay ise hiç kuşkusuz yaptığı doğru lastik seçimiydi. İkinci gün geçilen 54 km. uzunluğundaki Chocolate etabında sert lastiği tercih eden Fin pilot, takım arkadaşı Ogier’e 19 saniye fark atarak liderliği eline geçirdi ve finişe kadar da yerini bırakmadı. Sezonun ilk iki rallisinde şanssızlıklardan yakasını kurtulamayan Jari Latvala, Meksika’da elde ettiği bu galibiyet ile şeytanın bacağını kırmayı başardı. Volkswagen pilotu yarış sonrası yaptığı açıklamada “Bunun adı mücadeleye geri dönüş. Olmamız gereken yere yeniden dönmeyi başardığımız için çok mutluyuz. Sezona kötü ve zor bir başlangıç yapmıştık. İki yarışta sıfır puan çektikten sonra mental olarak da zor dönemler geçiriyordum. Buraya geldiğimizde üzerimizde çok büyük baskı hissediyorduk. Sorunsuz bir yarışı geride bırakarak mücadeleye geri döndüğümüz için başarımızda en büyük payı olan VW Motorsport teknik ekibine şükran borçluyuz. Meksika’da kazanabilmek için hızlı olmanızın yanı sıra iyi bir taktik yapmanız gerekiyor. Özellikle 54 km’lik Chocolate etabında doğru lastik seçimi taktiğimiz bizim yarışı kazanmamızın kırılma anı oldu” şeklinde konuştu. Sezonun ilk iki yarışını kazanarak şampiyonaya yine iyi bir başlangıç yapan Sebastien Ogier ise takım arkadaşının dominant performansından dolayı ikinci sırada da olsa podyuma çıktığı için mutlu olduğunu söylerken, takım arkadaşı Jari Latvala’nın zirve mücadelesine geri dönüşünden dolayı sevindiğini sözlerine ekledi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir