BOM sezona podyumla başladı

Geçtiğimiz haftasonu İtalya Mugello pistinde gerçekleşen ‘İtalya 3H Endurance Champions Cup’ ilk yarışında genel klasman ikincisi olarak podyuma çıkan Borusan Otomotiv Motorsport, geçen sezon Şampiyon olduğu Endurance Serisi’nde bu yıl da en iddialı ekiplerden biri olduğunu gösterdi.

Büyük bir mücadele ve rekabet içerisinde geçen yarışta sporcuları Aytaç Biter, Levent Kocabıyık ve Fatih Ayhan ile start alan BOM, sıralama turlarında gruplarındaki en iyi zamanı elde ederek yarışa GOLD kategorisinde 1. sırada, genel klasmanda ise 5. sırada başlamaya hak kazandı. Kesintisiz 3 saat süren ve her pilotun yaklaşık 1 saat otomobil kullandığı İtalya Mugello pistindeki yarışa 3 ülkeden 13 takım ve 33 sporcu katıldı.

Start ile birlikte yarışın en iddialı üç ekibi ilk viraja aynı anda girince yaşanan temaslar üç aracın da hasar almasına neden oldu. Bir araç yarış dışı kalırken, ikinci araç onarım için pite dönmek zorunda kaldı. En şanslı ekip BOM olsa da yine de yarışın 10. turunda pitten geçmek zorunda kalan Aytaç Biter böylece yarış birinciliğini İsviçreli ekibe kaptırmış oldu. İlerleyen turlarda büyük bir atak yapan Aytaç Biter tur başına rakibinden yaklaşık 2 saniye daha iyi zamanlar yaparak farkı kapattı. Ancak yarışın 19. turunda rakip takım pit stop yaparken piste giren güvenlik aracı yarışın tüm seyrini değiştirdi. Birincilik için mücadele eden BOM güvenlik aracı piste girdikten sonraki tur pite gelse de pite erken giren önündeki rakibine göre yaklaşık 30 sn zaman kaybetmiş oldu. Pit stoptan rakibinden 34 sn geride ikinci olarak yarışa dönen Levent Kocabıyık ise otomobilinin tüm limitlerini zorlayarak yarışın 2. saatinin sonunda rakibi ile arasındaki farkı 8 saniyeye kadar düşürmeyi başardı ancak BOM için bir şansızlık da Levent Kocabıyık’ın otomobili Fatih Ayhan’a teslim etmek için pite geldiği son turunda aşırı ısınan sol arka lastiğinin patlaması oldu. Piste genel klasmanda 2. sırada ve rakibinin 56 saniye arkasında dönebilen Fatih Ayhan için yapabilecek pek bir şey kalmamıştı. Bu andan itibaren yarış ikinciliğini kabul eden BOM finişe birinci rakibinin hemen arkasında ve 3. olan rakibinin 3 tur önünde genel klasman ve grup ikincisi olarak ulaştı. Böylece BOM sezon için önemli puanlar elde etmiş oldu.

BOM sezonun ikinci yarışına 09-10-11 Haziran tarihlerinde Çek Cumhuriyeti Brno pistinde çıkacak.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir