Ali Türkkan İlk WRC Yarışında Podyuma Çıktı

Castrol Ford Team Türkiye adına Dünya Ralli Şampiyonası’nın İtalya’da düzenlenen Sardinya Rallisi’nde mücadele eden Ali Türkkan – Burak Erdener ekibi, yarışı WRC 3 kategorisinde üçüncü sırada tamamladı.

Castrol Ford Team Türkiye ve Türkiye Otomobil S porları Federasyonu’nun (TOSFED) desteğiyle Dünya Ralli Şampiyonası’nın 1-4 Haziran 2023 tarihlerinde İtalya’da gerçekleşen Sardunya ayağında WRC3 kategorisinde Türkiye’yi temsil eden genç pilot Ali Türkkan ve tecrübeli co-pilot Burak Erdener, 3.lük kürsüsüne çıktı.

Ford Fiesta Rally3 araçlarıyla yarışan Türkkan ve Erdener, toprak etaplarıyla sezonun en zorlu mücadelelerinden biri olan rallide ilk günü öncelikle adaptasyon odaklı geçirdi. Daha sonraki etaplarda istikrarlı bir tempo tutturmayı başaran Ali Türkkan ve Burak Erdener yarışı kategorisinde ilk üç sırada tamamlayarak finişe geldi. İkili, Dünya Ralli Şampiyonası kapsamında İtalya’dan sonra Estonya, Finlandiya ve Yunanistan ayaklarında start alacak.

Pilot koçu ve koordinatörü olarak ikiliye destek olan Castrol Ford Team Türkiye’nin şampiyon pilotu Murat Bostancı, yarışın ardından: “Ali Türkkan ve Burak Erdener, üç gün boyunca yağan yağmurdan dolayı çamur olan zorlayıcı etaplarıyla kıyasıya bir rekabetin yaşandığı Sardunya ayağında üstün bir performans sergilediler. Hem Türkiye’yi WRC3 kategorisinde başarıyla temsil etmeleri hem de podyumda yer almaları, onların ne kadar yetenekli olduklarını gösteriyor. Bu üçüncülük derecesiyle hedeflerimize bir adım daha yaklaştık. Bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Castrol Ford Team Türkiye olarak, köklü sponsorlarımızın ve TOSFED’in desteğiyle gelecekte daha büyük zaferlere imza atacağımıza inanıyoruz.” açıklamasını yaptı.