400 beygirlik Audi RS3’e merhaba deyin!

Audi'nin geçen yıl güncelleme operasyonuna tuttuğu A3 ve S3'ün ardından ve 2016 Paris Motor Show'da sedan karoserli RS3'ün tanıtılmasından sonra nihayet modelin ateşli hatchback versiyonu RS3 Sportback de gün yüzüne çıktı.

Audi'nin kompakt sınıftaki başarılı modeli A3'ün 2011 yılından beri üretilen ağır siklet sporcu versiyonu RS3 Sportback, diğer modellerdeki estetik operasyonu sonunda kendine de uygulatabildi. Modelin en çok tercih edilen gövde seçeneği olan 'hatchback' karoserle yollarda kalmaya devam edecek yeni RS3 Sportback, Audi'nin bir çok yeniliğiyle beraber yollara inecek.

Güncelleme operasyonundan geçen diğer modellerle aynı görsel değişiklikleri bünyesinde barındıran yeni RS3 Sportback'in, daha keskin hatlarıyla ve dinamik çizgileriyle kaputun altındaki gücü olmasa bile oldukça hızlı göründüğü kesin. Fakat söz konusu modelin Audi'nin RS logosunu taşıyan otomobillerinden biri olduğunu düşünürsek RS3'ün sadece hızlı görünmediğini aynı zamanda oldukça hızlı olduğunu da söyleyebiliriz.

Gücünü hala 2.5 litrelik 5 silindirli üniteden alan RS3 Sportback'in beygir gücü artık 400 olarak kayıtlara geçecek. TT RS'te de kullanılan bu üniteye çeşitli güncellemeler yapan Audi, alüminyum krank yatağı sayesinde elde ettiği 26 kilogramlık ağırlık avantajıyla ve yeni enjeksiyon sistemiyle yeni RS3'ün performansına ciddi bir katkı sağlayacak. Ağırlık avantajını ve güncellenen motorunun her beygirini kullanan RS3, 0'dan 100 km/s hıza eski modelden 0.2 saniye daha çabuk ulaşacak. (4.1 sn) 

7 ileri çift kavramalı S-Tronic şanzımanla ve Quattro dört tekerlekten çekiş sistemi ile birlikte satışa çıkacak yeni RS3 Sportback, sunduğu yüksek gücün yanında 8.3 lt/100km'lik karma tüketimiyle ve 189 gramlık Co2/km salınımıyla da verimlilik konusunda rekabetçi olacak.

Audi'nin tüm yeni teknolojilerinin nimetlerinden de yararlanacak RS3 Sportback; yeni matrix LED farlara, Audi Sanal Kokpit'e, güncellenen multimedya sistemine ve bir çok güvenlik asistanına sahip olacak. Aracın yaşam alanına büyük abilerindeki Audi Sanal Kokpit'i dahil eden RS3 Sportback, 'RS' logosuna özel; kişiselleştirilmiş bir sürücü gösterge ekranına sahip olacak. Bilgi ekranında; tork göstergesi, g-metre, lastik basıncı gibi bir çok detayı sürücüsüne sunacak olan yeni RS3'te ayrıca şanzımanın manuel modunda maksimum devire ulaşıldığında bilgi ekranının rengi değişerek sürücüyü uyaracak.

Bir çok model gibi RS3 Sportback de Mart ayında yapılacak Cenevre Motor Show'da görücüye çıkarılacak. Avrupa'da RS3 Sportback için siparişler Nisan ayı itibariyle toplanmaya başlayacak ve yeni otomobiller Ağustos ayının ilk günlerinden itibaren teslim edilecek. 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir