210 beygirlik Toyota Yaris geliyor

Evet doğru okudunuz; Toyota yıllar sonra bir Yaris’le ‘hot-hatch’ piyasasına geri dönüyor. Japon üretici, Cenevre Motor Show’da görücüye çıkaracağı 210 beygirlik ateşli Yaris’i resmen duyurdu.

Henüz resmi olarak isimlendirilmeyen bu küçük cep roketinin, Toyota’nın ralli camiasındaki ortağı ‘Gazoo Racing‘in’ ismini alması en olası ihtimallerden. Henüz detayları hakkında bilgi sahibi olmadığımız bu hızlı Yaris hakkında bildiğimiz şeylerden biri 210 beygir gücünde olacağı. Bu güç çıkışı küçük hot-hatch’ler arasında ateşli Japon’a sağlam bir yer açacak gibi.

Motor hakkında ipucu vermeyen Japonlar’ın 1.5 litrelik turbo sarjlı üniteyi kullanması muhtemel. Modelin WRC modeliyle standart yol modeli arasında konumlandırılacağı söyleyen Toyota yetkilileri, Yaris’in sadece öncen çekişli olarak yola çıkacağının ipucunu verdi. Yaris Gazoo‘nun 210 beygire sahip olması durumunda 0-100 km/s hızlanmasını 6.5 saniyenin altında tamamlaması muhtemel görünüyor. Bu da sınıfındaki rakiplerinin 6.5-7 saniye arasında değişen süreleri düşünüldüğünde iyi bir rakam anlamına geliyor.

Sadece 3 kapılı karoserle üretilecek olan Yaris, standart modellerin geçireceği makyaj operasyonundan da ipuçlarını taşıyor olabilir. Mevcut modelden daha farklı bir far-stop yapısına ve küçük ölçekli gövde değişikliklerine sahip hızlı model, muhtemelen yol modellerine yapılacak estetik operasyonun ön gösterimi olacak.

Toyota tarafından sadece 2 görselle duyurulan Yaris‘i merak edenlerin 9 Mart’ta başlayacak Cenevre Motor Show’u beklemesi gerekiyor.

yaris

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir