Toyota’dan Paris’te iki Dünya ve Avrupa Lansmanı

Toyota, 2018 Paris Otomobil Fuarı’na gelecek vizyonuyla ilgili ilk ipuçlarını verdiği yenilikleriyle katılarak dikkatleri üzerinde topladı. Paris’te tamamen yenilenen Corolla Touring Sports’un dünya lansmanını gerçekleştiren Toyota, aynı zamanda Yaris modelinin 20. yılını ilk kez burada gösterdiği iki özel modelle kutladı. Toyota ayrıca yeni RAV4’ün ve yeni Camry Hybrid’in de Avrupa prömiyerlerini de gerçekleştirdi.

Bu yıl Cenevre’de beğeniye sunulan hatchback modelinin yanına katılan Touring Sports, Corolla modelinin sportif ve akıcı tasarım diliyle birlikte çok yönlü pratik çözümü ile ilgi odağı oldu. Toyota aynı fuarda Corolla hatchback modelini de görücüye çıkardı. Avrupa’da tasarlanan ve geliştirilen Corolla, aynı zamanda markanın hibrit teknolojisine odaklandığının da altını bir kez daha çizdi. Japon Otomotiv devi Toyota, 20 yıllık hibrit deneyimi ile global alanda 12 milyon adetten daha fazla hibrit satışı gerçekleştirdi.

Toyota Corolla TS’te kendi kendine şarj olan 1.8 litre hibrit ve 1.2 litre 116 HP güç üreten turbo benzinli versiyon seçeneği yer alacak. 122 HP güce sahip geliştirilmiş 1.8 litre hibrit güç ünitesi, sessiz sürüşü ve kendi kendini şarj eden hibrit sistemin düşük kullanım maliyetiyle ön plana çıkıyor. Yeni Touring Sports, yerini aldığı modelden 58 mm daha uzun. Bununla birlikte dingil mesafesi 100 mm uzayarak 2700 mm oldu ve bu sayede sınıfının en iyi arka diz mesafesini sunuyor. Corolla’nın tamamen yeni kabini, yüksek kalitedeki malzemelerle birlikte geniş ve modern bir atmosfer sunuyor. Geniş iç hacmi ve 598 litrelik bagaj alanıyla da, pratikliği sportiflikle buluşturuyor.

Corolla Touring Sports geniş bagaj hacmi ve pratik özellikleriyle öne çıksa da, alçak konumlandırılan motoru ve koltukları, arka koltukların altında yer alan hibrit batarya konumu ile çeviklik ve yol tutuş konusunda da iddiasını artırıyor. Tüm bu kombinasyonlarla birlikte Corolla Touring Sports, alçak bir ağırlık merkezine sahip oldu. Yeni Corolla TS’in geniş kabininde de kullanıcıların beğenisine uygun şekilde yüksek kaliteye sahip materyallere yer verildi. Orta konsolda yer alan yeni 8 inç’lik multimedya ekranı sürüş deneyimini ileriye taşırken, gösterge ekranında da dünyanın ilk 3 boyutlu sürücü göstergesi yer alıyor. 7 inç’lik çoklu bilgiye sahip göstergelerde, kullanıcılar dijital ve analog göstergeler arasında geçiş yapabiliyorlar.

Toyota’nın lüks sedan segmentindeki modeli Camry de 2018 Paris Otomobil Fuarı’ndaydı. 14 yıl aradan sonra yeniden Avrupa pazarına girmeye hazırlanan Camry, kendi kendini şarj eden hibrit motoru ve çarpıcı benzersiz tasarımıyla Toyota’nın bu segmentteki konumunu güçlendirmeyi amaçlıyor. 1982’de satışa sunulmasıyla sayısız ödülü ve üstünlüğü de beraberinde getiren Camry, 8. jenerasyonuyla Avrupa pazarına yeniden girecek. Bu özel model şu ana kadar 100 ülkeden daha fazla yerde satıldı ve 19 milyon adedin üzerinde toplam satış elde etmeyi başardı. Yıllık 700 bin adetten fazla satışla birlikte Camry, dünyanın en çok satan D/E segmenti sedanı olmaya devam ediyor. Camry Hybrid ise 2.5 litrelik hibrit motoru ile tamamen yenilenmiş durumda. 218 HP güce sahip Camry Hybrid, bu performansının yanı sıra 4.2 lt/100 km’lik düşük yakıt tüketimi ve 98 g/km’lik düşük emisyon değerleriyle de otomobil severlerin huzuruna çıktı.

Toyota, ilk jenerasyonunu 1994 yılında tanıttığı ve her jenerasyonda sınıfının önde gelen modellerinden olan SUV modeli RAV4’ün yeni neslini de Avrupa lansmanı ile ilk kez Paris’te tanıttı. Yeni RAV4, SUV segmentini performans, tasarım, güvenlik ve sürüş özellikleri anlamında yeni bir seviyeye taşımayı amaçlıyor. TNGA platformunu kullanan ilk SUV modeli olan RAV4, zorlu arazi şartlarının yanında şehir içinde de rahat kullanımı amaçlamış. Yerden yüksekliği artırılan ve daha da genişleyen yeni RAV4’ün 4600 mm uzunluğundaki yeni modeli uzunluk olarak mevcut jenerasyondan farklılık gösteriyor olsa da, gövdenin ön ve arka uzantılarında yapılan eksiltmeye karşın aks mesafesinde yapılan 30 mm’lik artış ferah ve konforlu iç mekan sağlıyor. Bagaj hacmi 79 litre artırılarak 580 lt olan yeni RAV4, katlanan arka koltuklarıyla 29 inç’lik bir dağ bisikletini bagajında taşıyabilecek kadar büyük bir hacme sahip oldu.

Toyota, 2018 Paris Otomobil Fuarı’nda Yaris modelinin 20. yılını kutladı. 1998’de yine ilk kez Paris Otomobil Fuarı’nda gösterilen markanın başarılı modeli Yaris, 20 yıl ve 3 jenerasyon boyunca Toyota’nın Avrupa’da en çok satan modeli oldu. Toyota, Paris’te Y20 versiyonuyla Yaris’in 20. yaşına özel bir model tanıttı. Sadece 1998 adet üretilecek olan Yaris Y20 versiyonu, 1998’de Yaris’in lansman versiyonunda kullanılan altın rengi boya, gri tavan gibi bazı modern dokunuşlarla birlikte tanıtıldı. Avrupa’da satışa sunulacak olan Y20 modelinde, yeni gövde renklerinin yanı sıra 16 inç gri 10 kollu alaşım jantlar, koyu gri ön panjur, ayna kapakları ve sis farı çerçevesi gibi detaylar da olacak. İç mekanda ise koyu gri tema, orta konsol ve kare desenli kumaş kaplamalarda da devam ettiriliyor.

Toyota, sportif hatlara sahip yeni GR Sport modelini de ilk kez Paris’te gösterdi. Yüksek performanslı Yaris GRMN’den ilham alınarak üretilen Yaris GR Sport model ile, Toyota’nın ürün gamına sportif bir sürüş sunan yeni bir model eklendi. Aynı zamanda Toyota, Yaris GR Sport modelinin tanıtılmasıyla birlikte yeni bir GR model serisi jenerasyonunu başlatmış oldu. Yaris GR Sport, Yaris ürün gamına Gazoo Racing’in sportif etkilerini taşıyarak, eğlenceli bir sürüş performansı ve sportif bir tarz sunacak. GRMN’den ilham alan tarzı, hem görsel hem de teknik olarak araca yansıtılıyor. Standart Yaris’e göre 11 mm daha alçak olan GR Sport, siyah 17 inç jantlara ve daha geniş lastiklere sahip. GR Sport, beş kapılı olarak Yaris’in standart 1.5 litre hibrit motoruyla birlikte sunuluyor. Siyah tavan, köpek balığı yüzgeci anten, arka spoyler, siyah ayna kapakları, siyah ön panjur gibi detaylarla öne çıkıyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir