İzmitli Hyundai i20N Gün Işığına Çıktı

Türkiye’de üretilen en güçlü otomobil olma özelliğiyle dikkat çeken Hyundai i20 N, üst düzey performans donanımları ile tanıtıldı.

Hyundai’nin motor sporlarında elde ettiği deneyimlerle hazırladığı özel otomobil, hızlı karakterini de i20 WRC ralli otomobilinden alıyor. Hyundai i20 N, 1.6 litrelik turbo motoruyla beraber dış tasarımı Hyundai’nin Sensuous Sportiness tasarım kimliğiyle birleştirilerek yüksek performanslı bir tema altında sunulması amaçlanmış. Güncel i20’den 10 mm alçak olan araç, dış tasarımında da aerodinamik olarak tamamen farklı bir formda sunulmuş durumda. Ön tarafta turbo motor için daha geniş bir hava girişine sahip bir tampon dikkat çekerken, N logolu geniş radyatör ızgarası da yarış pislerini simgeleyen damalı bayrak silüetiyle hazırlanmış. Kırmızı şeritlere sahip tampon altı spoyler de modelin performans odaklı tasarımını pekiştirmiş.

Arkada ise yine WRC’den esinlenilmiş bir tavan spoyleri bulunuyor. Yüksek hızlarda dengeyi korumaya yardımcı olan bu parçayı, tampon altındaki difüzör takip ediyor. Üçgen arka sis lambasına sahip arka tampon, motorsporlarında görmeye alıştığımız ışık temasını yansıtıyor. Buna ek olarak, araçta kullanılan tek egzoz çıkışı da motorun yüksek performans potansiyelini vurguluyor.

Diğer i20 modellerindeki gibi ön LED farlar i20 N’de de yer alırken, karartılmış arka stoplar da adeta siyah bir elmasa benziyor. Gri mat renkli özel tasarım 18 inç alaşım jantlar, 215/ 40 R18 HN-Pirelli P Zero Hyundai N lastikler ve N markalı fren kaliperleriyle de sporcu kimlik tamamlanmış görünüyor. i20 N, Hyundai N modellerine özel “Performans Mavisi” ve iki tonlu bir tarz için “Phantom Black” tavan dahil olmak üzere altı farklı renkle geliyor. Kullanılan kırmızı renkler ise Hyundai’nin motor sporları DNA’sını gösterir seviyede.

Hyundai i20 N’de Hyundai Motorsport imzalı 1.6 litrelik bir turbo motor kullanılıyor. Sadece altı ileri (6MT) manuel şanzımanla sunulan araç, maksimum olarak 204 beygir güç üretiyor. Bu motor performansını 275 Nm tork ile süsleyen i20 N, i20 WRC Coupe ile aynı ağırlıkta yani tam 1190 kg’da. Otomobil 0-100 km/s hızlanmasını 6.7 saniyede tamamlarken aynı zamanda maksimum olarak 230 km/s hıza ulaşabildiği açıklandı.

Hyundai i20 N, 2021 yılının ilk çeyreğinde İzmit’te üretime başlayacak ve akabinde satışa sunulacak.