Intercity Istanbul Park’da kıran kırana final

Türkiye’nin dört bir yanındaki yarışseverleri bir araya getiren Intercity İstanbul Park Tek Marka Kupaları’nın son yarışları 24-25 Kasım tarihlerinde koşuldu. Toplam 14 ayaktan oluşan Intercity Platinum Cup’ın 13 ve 14’üncü yarışlarının koşulduğu hafta sonunda 7’şer ayaktan oluşan Intercity Silver Cup ve Intercity Gold Cup yarışlarının da sonuncuları gerçekleştirildi. Intercity İstanbul Park Pisti’ndeki yarışların sonunda Intercity Platinum Cup sezonunu 252 puanla Sinan Çiftçi birinci tamamlarken, Intercity Gold Cup’ı 147 puanla Baybars Öztürk ve Intercity Silver Cup’ı da 154 puanla Fatih Göçer birinci bitirdiler. Caterham otomobilleriyle yarışılan Intercity Platinum Cup’ta, son iki yarışı tamamlaması durumunda sezonu birinci bitirecek olan Emir Ay, 13’üncü yarışta 9’uncu gelerek 13 puan alırken son yarışta kaza yapınca puan alamayarak sezonu ikinci sırada tamamladı.

Her yarış haftasonu iki ayağın yapıldığı kupada pazar günü pole pozisyonunun sahibi 2:14.649’luk derecesiyle Sinan Çiftçi oldu. Çiftçi, ters grid kuralının uygulandığı ikinci yarışa 6’ncı sırada başlamasına karşın yarışı ilk sırada tamamladı ve sezon sonu birinciliği yolundaki en büyük rakibi Emir Ay’a karşı avantaj sağladı. İlk yarışta kıyasıya yaşanan podyum mücadelesi kazaya neden olunca yarışta kırmızı bayrak sallandı ve o anki sıralama geçerli sayıldı. İkinci yarış nispeten daha sakin koşulurken son turlarda yaşanan kaza nedeniyle güvenlik aracı piste girdi ve pistin yarışa uygun hale gelmesi gecikince, yarış güvenlik aracı öncülüğünde sona erdi.

Günün bir diğer yarışı olan Intercity Gold Cup’ta Renault Megane’lar sahne aldı. Diğer yarışlarda da olduğu gibi sıralama turlarında 9 pilot 1 saniye zaman aralığı içerisinde tur zamanlarına imza attılarsa da pole pozisyonu 2:40.707’lik dereceyle Melih Mağdala oldu. Birbirine yakın tur zamanına imza atan sürücüler, yarışın da son derece heyecanlı geçmesini sağladılar. Yarış boyunca sıralamanın değiştiği Intercity Gold Cup’ta Melih Mağdala pole pozisyonunu finişe taşımayı başarırken Baybars Öztürk ikinci, Ara Miraşoğlu da üçüncü oldu. Bu sonuçlarla Baybars Öztürk sezon birinciliğini elde etti.Renault Clio model araçlarla yapılan Intercity Silver Cup’ta da mücadele üst düzeydeydi. Sezonun son yarışı olması ve sezon birincilik adaylarının puanlarının birbirine yakın olması nedeniyle pistte kıran kırana mücadeleler yaşandı. Kısa pistte yapılan yarışın sıralama turlarında 2:10.064 ile pole pozisyonunun sahibi olan Canberk Demirkol, yarışı da birinci tamamladı. Hakan Eryüce’nin ikinci olduğu yarışın üçüncüsü Erdinç Kaya oldu. Son yarışta önemli puanlar kazanmasına rağmen Canberk Demirkol sezonu ikinci bitirirken Intercity Silver Cup sezonu birincisi Fatih Göçer oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir