“Artık gelecek planlarım sadece ralli üzerine kurulu”

9 yaşında Karting ile adım attığı otomobil sporlarında geçen sene “Tosfed Yıldızını Arıyor” şampiyonu olan ve bu sezon da Egea Gençler Kupası’nda zafere ulaşan isim olan Onat Telkenar ile bu sezonu ve gelecek hedeflerini konuştuk. 20 yaşındaki genç pilot, bu seneye kadar pist yarışları üzerine kariyer planları yapmasına rağmen özellikle son katıldığı toprak zeminde yapılan İstanbul Rallisi’nde çok keyif almasıyla bundan sonra hedefinin ralli üzerine başarılar kazanmak olduğunu sözlerine ekledi.

Sevgili Onat, otomobil sporlarında daha önce kulüp yöneticisi ve takım direktörlüğü yapmış Gökhan Telkenar’ın oğlusun. Spora başlaman da babanın teşvikiyle mi oldu?

Aslında şöyle, bir gün Orhanlı’da kurulu olan otomobil ve motorsporları eğitim merkezi Autodrom’a bir şeyler yemek içmek ve ailecek go-kart kiralayıp birbirimizle yarışmak için gitmiştik. O dönemleri çok iyi hatırlamasam da annem ve babamı anlattıklarına göre pistte geçmeye başlamışım. 2007 senesinde de 9 yaşındayken Tosfed ve Petrol Ofisi’nin ortak düzenledikleri “25 Küçük Adam” karting projesi ön elemelerinde 58 kişi içinde yedincilik elde ettim. Aynı şampiyonada da sezon sonundan genel klasmanda ise üçüncü oldum. Ondan sonra da 2016 senesine kadar Karting ile devam ettim. Türkiye Karting Şampiyonası ve Prokart endurans yarışlarında mücadele ettim. Biz o dönemlerde bu yarışları yaptığımız zaman her sezon 50.000 TL civarı paralar harcıyorduk.  Şimdi ise neredeyse aynı rakamlara bir sezon Fiat’ın bizlere sunduğu imkanlar sayesinde rallilerde yarışabiliyoruz.

Karting dönemlerinin ardından otomobil sporlarına geçiş sürecin nasıl gerçekleşti?

Seneler geçtikçe büyüyüp artık kartinge sığmamaya başlayınca otomobil sporlarını nasıl yapabileceğim konusunda araştırmalara başladım ve “Tosfed Yıldızını Arıyor” projesini gördüm. Otomobil sporları bütçeleri benim açımdan ailemi zorlayacak rakamlara geliyordu. Benim aslında hedefim pist şampiyonası yarışlarında yarışmaktı. Ancak karting yaptığım dönemlerde de hep direksiyonla sürekli oynayan bir pilottum ve bana sürekli “rallici gibi kullanıyorsun” diyenler oluyordu. Geçen sene “Tosfed Yıldızını Arıyor” elemelerinin ardından finale çıktım ve şampiyonluğa ulaşmayı başardım. Bu şampiyonluğun ödülü olarak da bu sezon Egea Gençler Kupası’nda yarışma imkanı buldum. Sezonun şu an bitimine bir yarış kala da bu kupada lider gidiyoruz.

Ralli etaplarına adım attığın bu sezonun bitimine bir yarış kala Egea Gençler Kupası’nda lidersin. Sezon içinde neler yaşadın?

Bu sezonun son yarışının yapılacağı Kocaeli Rallisi öncesine kadar 2 asfalt, bir de toprak yarış yaptık. Her ne kadar asfalt zemine karting geçmişimizden dolayı çabuk uyum sağlasak da, esas rallinin ne olduğunu İstanbul Rallisi’nin toprak etaplarında gördük. Toprak etapların bana daha uyduğunu görmüş oldum. Eskiden bir pist pilotu olarak kariyer planlaması yapsam da, toprak etapların tadını aldıktan sonra bu hedef artık ralliye daha çok kaydı diyebilirim.

Fatih Kara ve Yiğit Timur gibi ağabeylerinle aynı takım bünyesinde yer almak sana neler kazandırdı?

Yiğit Timur ile 2015 senesinde V2 Challenge’da yarışırken tanışmıştım. O’nun da orada bir arkadaşı yarışıyormuş. Orada da bana ufak tefek bilgiler veriyordu zaten. Hem Yiğit Timur hem de Fait Kara’dan de cidden çok şeyler öğreniyorum. Bu işe meraklı kişiler internetten falan araştırıp kendilerini geliştirmeye kalksalar bile belli bir limite kadar öğrenebilirler. Ancak Fatih ve Yiğit ağabeyin bana öğrettikleri nokta atışları oldu. Pistte ve rallide de çok ilerlememi sağlayacak bilgiler kazandım. O yüzden ikisinin de hakkını ödeyemem.

Ralli kariyerine başladığın bu sezon kendine örnek aldığın pilotlar kimlerdi?

Aslında şöyle enteresan bir cevap vereceğim, bu soruyu çoğu genç pilota sorsanız Sebastien Loeb diyecektir ama benim idolüm Colin McRae idi. Küçüklüğümde TV başında babamla yarışlarını izlerdik. Halen de video sitelerinde sürekli yarış görüntülerini ilgiyle izlerim. Yine küçüklüğümde kendi adına yapılmış “Colin McRae Rally” oyununu çok oynardım. Formula 1’de ise Sebastien Vettel’i çok beğenirim.

Otomobil sporları haricinde özel hayatın nasıl geçiyor?

Haliç Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü üçüncü sınıf öğrencisiyim. 2007’den beri sporun içinde yer aldığım için sporcu kimliğiyle nasıl hazırlanmam gerektiği konusunda da bir ciddiyet içerisindeyim. Ralliye başladıktan sonra bu ciddiyet daha da arttı. Özellikle yeme içme ve spor düzenimi sezon içerisinde daha dikkatli olarak ayarlıyorum. Aslında şu ana kadar neredeyse bütün sporları denemişliğim oldu. Selimiyespor futbol kulübünde kaleciydim. Fenerbahçe altyapısında basketbol oynadım. Okul hayatımda hentbol ve yüzme ile uğraştım. Tenis de oynamışlığım var. Evimde ciddi anlamda kurulu bir ralli simülasyon sistemi var. Orada sürekli ralli oyunları ile antrenman yapma fırsatı buluyorum. Ayrıca kullanmayı en çok hayal ettiğim yarış otomobili de Lancia Delta Integrale diyebilirim. Yine Lancia’nın Grup B ralli otomobillerini kullanmak da farklı ve eğlenceli bir deneyim olabilirdi.

Gelecekte yarışmak istediğin yarışlar hangileri?  

Size daha önce belirttiğim gibi artık bu sporda kariyer planlarım ralli üzerine olduğu için gelecekte Finlandiya Rallisi’nde start almak en büyük hayalim diyebilirim. Bu sporda yapabileceğim imkanlar ve ulaşabileceğim başarılar neticesinde uzun yıllar yer almak istiyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir