En güçlü F1 güvenlik aracı: Mercedes-AMG GT R

1996 yılında beri Formula 1’in güvenlik aracı ihtiyacını karşılayan Mercedes-Benz, 2018 sezonu için hazırladığı Mercedes-AMG GT R ile “en güçlü Formula 1 güvenlik aracı” ünvanını aldı.

2015 sezonundan beri Mercedes-AMG GT S’in yürüttüğü güvenlik aracı görevi 2018 sezonu itibariyle yerini Mercedes-AMG GT R’a devroluyor. 4 litrelik V8 motoruyla 0’dan 100 km/s hıza 3.5 saniyede ulaşan Mercedes-AMG GT R, 585 beygir gücüyle ve 705 Nm torkuyla güvenlik aracı tarihindeki “en güçlü” model olacak.

Halihazırda Mercedes-Benz’in yol modelleri arasında da en güçlü ve en hızlı model olan GT R, Formula 1’in resmi güvenlik aracı pilotu Bernd Mayländer tarafından idare edilecek. Daha önce DTM’de yarışan Mayländer, 2000 yılından beri Mercedes-Benz güvenlik araçlarının koltuğunda oturuyor.

Formula 1 güvenlik araçları, yarışa müdahale gerektiği durumlarda piste dahil olarak Formula 1 araçlarına liderlik ediyor. Yarış araçlarının lastik ve motorlarının soğumaması için tempolu sürüşler yapmak zorunda olan güvenlik aracı, sanılanın aksine potansiyelinin büyük bir kısmını kullanmak ve pistte hızlı bir tura önderlik etmek zorunda. Bir çok pistin start-finiş düzlüğünde 300 km/s civarıda hızlara çıkan güvenlik aracı, kamera ve internet bağlantısı yardımıyla yarış kontrol merkeziyle sürekli iletişim halinde kalıyor.

Mercedes-AMG’nin yeni güvenlik aracı GT R, bu hafta sonu koşulacak Avustralya GP’de sahne alacak.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir