2018 Audi A1; daha büyük daha lüks

Audi'nin 2010 yılında piyasaya çıkardığı; minikler liginin 'premium' üyesi A1, daha büyük ve daha lüks olarak yenileniyor.

Alman üreticinin 7 yıl önce Cenevre'de duyurduğu A1, aradan geçen sürenin ardından 2018 yılı için güncelleniyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan casus fotoğraflardan sonra gelen bilgiler, yeni A1 hakkında bilinmeyenleri az da olsa ortaya çıkardı. Hem görseller hem de alınan bilgiller gösteriyor ki yeni Audi A1 eski modele göre daha büyük ve daha lüks olacak. 

Önceki modeli PQ25 (Volkswagen Polo, Seat Ibiza, Skoda Fabia) platformu üzerinde üreten Audi, bu kez A1 için yeni MQB A0 platformunu kullanacak. Otomobil pazarında giderek büyüyen ebatlara karşısında tepkisiz kalmayan Audi, yeni platformun nimetlerini; artan diz-baş mesafesi, bagaj hacmi ve daha çok yaşam alanı olarak değerlendirecek. Diğer taraftan yeni platformda kullanılan 'hybrid construction' isimli gövde üretim teknolojisi sayesinde yeni Audi A1'in yapısal rijiditesi artacak ve ağırlığı azalacak. Hatırlamak gerekirse; sıcak şekillendirilmiş çelik ve alüminyum ile uygulanan bu teknik daha önce Audi A8'de kullanılmıştı. Aynı metotla üretilecek yeni Audi A1'in, bu yöntem sayesinde 1035 kilogram gibi bir ağırlıkla yola çıkacağı gelen bilgiler arasında.

Casus fotoğraflardan anlaşılabildiği kadarıyla; yeni A1'in kendine özgü tasarımından uzaklaşarak mevcut A3'e benzer çizgilerle daha 'geleneksel' hatchback formuna geçiş yaptığını söylememiz yanlış olmaz. Model net olarak görülmese de far-stop yapısı ve gövde çizgileri, mevcut Audi modellerinde kullanılan tasarım formülüyle hazırlanmış gibi duruyor. İlerleyen günlerde modelin açığa çıkmasıyla meraklar giderilmiş olacak.

Peki yeni Audi A1'in içinde neler olacak? Yeni modelin yaşam alanını, Virtual Cockpit'in A1 için uyarlanan bir versiyonuyla donatılacak. Sürücü gösterge panelinin tamamını dolduracak olan 12.3 inçlik ekran ve orta konsola yerleştirilecek ekran, Apple CarPlay ve Android Auto ile birlikte çalışacak. Kullanıcılar isterse donanım seviyesine ve opsiyon listesine bağlı olarak wi-fi hotspot ve benzeri bir çok yeni teknolojiye sahip olabilecek.

Yeni Audi A1'de benzinli ve dizel turbo motorlar görev alacak. Giriş seviyesinde 1 litrelik 3 silindirli motorun yer alması beklenirken diğer motorların da önceki model kullanılan 1.4 litrelik benzinli ve 1.6 litrelik dizel ünitelerin güncellenen versiyonları olması muhtemel. 3 silindirli ünitenin ise önceki modelde verdiği 95 beygirlik güçten daha fazlasıyla satışa çıkması bekleniyor. Tabi bir de 2 litrelik turbo üniteyle ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılan S1 versiyonu olacak. S1'in ise mevcut halindeki 230 beygirden 250 beygire çıkması bekleniyor.

2018 Audi A1, Seat'ın Martorell, İspanya'daki fabrikasında üretilecek.

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir