Tam otonom Ford beş yıla kadar hazır olacak

Ford önümüzdeki 5 yıl içerisinde pedalları ve hatta direksiyonu olmayan yeni bir otomobili yollarla buluşturmanın yollarını arıyor.Dört farklı konseptle algoritmaları hesaplayan Ford, üç boyutlu harita, lidarlar, kamera sensörleri Silikon Vadisi’ndeki Palo Alto ile birlikte geliştiriyor.

Tüm bu yenilikçi teknolojileri ilk önce ABD’de sunmayı hedefleyen marka, sonrasında İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesinde sunmak istiyor.Yeni otonom sürüş teknolojisinin SAE 4 standartlarını karşılaması isteniyor. Bunun anlamı şu ki; sürüş anında hiçbir fiziksel müdahalede bulunulmuyor. Ford bu yıl, 30 farklı Fusion (Avrupa’da Mondeo) konseptinde bu yeni kendi kendine gidebilen otomobilleri test edecek. Hibrit Fusion modelleri California, Arizona ve Michigan bölgelerinde seyahat edecek. Tabii yeni otonom sistemin modifiye edilmiş bir Fusion’da mı yoksa yepyeni bir otomobilde mi kullanılacağı merak konusu olacak.

Ford’un CEO’su ise konu hakkında şu şekilde konuşuyor: “İlerleyen dönemde otomobil ya da otonom sürüşlü otomobil arasında bir seçim yapılması gerekilecek. Otonom sürüşe sahip otomobillerin geleceği aslında 100 yıl öncesinden bile bizlere ipuçları veriyordu. Biz de otonom otomobilimizin trafik ve çevre sorunlarını güvenlik çerçevesinde çözebileceğine inanıyoruz. Üstelik bunun için lüks bir otomobil parası vermenizi istemiyoruz.”

Ford, Velodyne, SAIPS, Nirenberg Neuroscience LLC and Civil Maps ile çalışacak.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir