Şampiyon zaferle başladı

MotoGP’de geçen sezonu şampiyon olarak noktalayan Jorge Lorenzo, 2016’nın açılış yarışının yapıldığı Katar’da galip geldi.

Yeni kurallar, yeni elektronik düzenlemeleri ve Bridgestone’un MotoGP’den çekilmesiyle Michelin ile başlayan MotoGP 2016 sezonu 21 sürücüyle start aldı. Katar Losail Pisti’nde yine akşamın karanlığında ışıklar altında yapılan sezonun açılış yarışından bir gün önce yapılan sıralama turlarında Yamaha takımından Jorge Lorenzo en iyi dereceyi yaparak pole pozisyonda start aldı. 22 tur sürecek yarış boyunca start ile birlikte ilk viraja lider girmeyi başaran Lorenzo çok iyi start alan Ducati takımından Andrea Iannone’nin yakın markajındaydı. Iannone’nin arkasında ise takım arkadaşı Andrea Dovizioso bulunuyordu. İkinci turun başlangıcında start düzlüğünde Ducati sürücüleri Andrea Iannone ve Andrea Dovizioso Jorge Lorenzo’nun sağından ve solundan adeta uçarak geçerek ilk iki sıraya yükseldiler. Valentino Rossi de takım arkadaşının ardından dördüncü durumdaydı. Altıncı turda liderliği takım arkadaşına kaptıran Iannone bir uzun sağ virajda düşerek yarışa veda etti. Zirve kapışmasında baş başa kalan Dovizioso ve Lorenzo arasındaki mücadelede dokuzuncu turda rakibini geçen İspanyol sürücü, damalı bayrağa kadar da yerini korumayı başardı ve sezonun ilk yarışından zaferle ayrıldı. Son turlarda Marc Marquez’in baskısıyla boğuşan Andrea Dovizioso ikinciliği elde ederken İspanyol rakibi de üçüncü sırada podyuma çıktı.

Geçen sezon son yarışa kadar şampiyonluk adayıyken aldığı ceza yüzünden son sırada başlama handikapıyla zirveyi takım arkadaşına kaptırmasına ragmen “gönüllerin şampiyonu” unvanını alan efsane İtalyan sürücü Valentino Rossi ön sıralara girmek için çok uğraşsa da dördüncülükle yetinmek zorunda kaldı. Bu yarış öncesinde Monster Yamaha takımıyla kontratını iki sene daha uzattığını açıklayan 36 yaşındaki İtalyan sürücü, hala genç rakipleriyle şampiyonluk rekabeti yapabilecek kadar kendisini formda hissettiğini açıkladı. Sezon sonu sözleşmesi bitecek takım arkadaşı Jorge Lorenzo ise Yamaha’nın yeni kontrat için teklifine düşünmek için sure istediğini söyledi. İspanyol sürücünün Ducati ile görüşme halinde olduğu MotoGP çevresinde konuşulan dedikodular arasında. 2010’dan beri hala yarış kazanamayan Bologna’lı üreticinin bu sene muradına ermesi için son şampiyon sürücüleri Casey Stoner test sürücüsü olarak MotoGP dünyasına geri döndü. Avustralyalı yıldız sürücü sezon öncesi yapılan testlerde yeni düzenlemelere çabuk uyum sağladıklarını ve takım olarak iyi yolda olduklarını söyledi. Kariyerinde iki şampiyonluk bulunan Casey Stoner’ın bu sezon şampiyonanın birkaç yarışında start alması bekleniyor.

YAZI:GÜRKAN ÇAĞLAR

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir