Keskin hatlı Audi’lerin ilki: Q2

Kompakt SUV’nin amacı genç nesilleri cezbetmek ve geleceğin Audi tasarımını ön plana çıkarmak.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni Audi Q2 önümüzdeki yaz İngiltere’de yaklaşık 21.000 sterlinlik fiyatıyla satışa sunulacak. Ayrıca otomobilin tasarımı geleceğin Audi Q modellerinde kullanılacak yüzün ilk örneği olarak değerlendirilebilir. Q2’nin hedefinde şehir sürüşleri yapan genç sürücüler olduğu için firma bu modelle birlikte yeni bir müşteri portföyüne açılmayı amaçlıyor. “Bu sınıfın müşterileri tasarım konusunda hassastır,” diyor otomobilin gövde tasarımcısı Matthias Link. “Ebeveynlerine göre farklı talepleri olan bir nesilden söz ediyoruz. Bu yüzden onlara sevebilecekleri bir şey sunmak istedik.”

audi_q2_860

Audi’nin söylediğine göre, yeni tavan tasarımı arka koltuklarda A3’ten daha fazla baş mesafesi ortaya çıkmasını sağlıyor. Ayrıca başarılı bir yerleşimin sonucunda bagaj hacminin 405 litreye yükseldiği ve bu alanın arka koltukların yatırılmasıyla birlikte 1050 litreye ulaştığını da öğrendik. Q2 beş kapılı, beş kişilik ve önden çekişli olarak hazırlanmış bir otomobil. Lansmanla birlikte üçü dizel, üçü benzinli olmak üzere sunulacak olan motorların hacimleri 1.0 litre ile 2.0 litre arasında; güçleri ise 115 bg ile 190 bg arasında değişiyor. En verimli dizel motorun yaklaşık 4.0 litre civarında tüketeceğini düşünüyoruz. Altı ileri manuel şanzıman standart olarak sunulurken, bazı motor seçenekleri opsiyonel çift kavramalı şanzımanla da satın alınabilecek.

Müşterilerin bir başka seçeneği de dört tekerlekten çekiş sistemi. Sistemin yalnızca 2.0 litre hacmindeki motorlarla sunulduğunu bilmelisiniz. Audi, Q2’nin arazide de yol alabileceğini iddia ediyor. Otomobilin ESP sisteminde yer alan off-road modu kaygan zeminlerde güç aktarımını verimli hale getirerek bu amaca hizmet ediyor. İçeride ise Audi’nin Virtual Cockpit sistemi ve head-up display kullanıcılar tarafından kişiselleştirilebilecek.

SAM SHEEHAN

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir