İlk sürüş: Volvo’ya Polestar dokunuşu

İskandinav markanın motorspolarındaki partneri Polestar, Volvo otomobillerinin daha üstün sürüş deneyimi ve performans sunmasını sağlayan “Polestar Performans Kiti”ni duyurdu.

Italya’ya İtalyan bir otomobil markasının yeni model tanıtımı için geldiğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Pizza diyarında İsveç Köftesi’nin tadına bakmak, pardon Volvo’nun yeni ürünlerini deneyimlemek için bulunuyorum. Yeni ürünün yeni bir otomobil olduğunu düşünüyorsanız yine yanılıyorsunuz, çünkü bugün deneyimlediğim otomobiller “Polestar Performans Kiti”ne sahip Volvo’nun mevcut 40 ve 60 serisi otomobilleri. Yani, yeni bir otomobil değil mevcut modellerin performanslı modelleriyle birlikteyim. “Polestar Performans Kiti”nin standart Volvolara kattıklarını anlatmadan önce Polestar ile Volvo’nun ilişkisinden kısaca bahsedeyim. Volvo, bugüne kadar motorsporlarındaki başarılı partneri Polestar’ı geçtiğimiz yıl satın aldı. Bu hamledeki amaç, İsveçli markanın Polestar’ı kendi yol otomobillerinin performans alt markası olarak konumlandırmak istemesiydi.

polestar_parts_wing_xc60

Başka bir deyişle, nasıl Mercedes-Benz’in AMG’si, BMW’nin M Departmanı varsa, bundan böyle Volvo’nun da Polestar’ı olacaktı. Bu planın ilk aşaması olarak “Polestar Performans Kiti” duyuruldu. Bu kit, sıfır km ya da ikinci el fark etmeksizin D4, D5, T5 ve T6 Drive-E motorlara sahip V40, S60, V60 ve XC60 modellerine uygulanabiliyor. Paketin tüm elemanlarını satın alırsanız, daha sert bir süspansiyona, yere daha yakın bir gövdeye, performansı optimize edilmiş motora, tepkisi iyileştirilmiş gaz pedalına, daha hızlı geçişlere sahip otomatik şanzımana, daha güçlü bir egzoz sesine, daha büyük jantlara ve lastiklere sahip oluyorsunuz. Tabii içeride ve dışarıdaki Polestar logolu detayların yanı sıra aerodinamik yapıyı güçlendiren spoiler eklentisine ve difüzöre de kavuşuyorsunuz. Performans kitinin elemanlarını tam kadro satın alabileceğiniz gibi tek tek satın alma imkanınız da var. Bu noktada optimize edilmiş motordan daha detaylı bahsetmek istiyorum. Örneğin 245 bg maksimum güç üreten T5 motor, Polestar Performans Optimizasyonu yapıldıktan sonra 8 bg artışla 253 bg maksimum güç üretir hale geliyor. Gündelik hayatta otomobili kullandığınız düşük devirlerde ise (örneğin 3500d/dak’da) aradaki fark 35 bg’e kadar ulaşabiliyor. Benzer şekilde maksimum tork da daha düşük devirlerden itibaren ve daha geniş bir devir aralığında lineer olarak kullanıma sunuluyor. Ekinlik boyunca az önce saydığım tüm modellerin direksiyonuna geçme şansı elde ettim. Aklımda kalan yegane nokta, Polestar Performans Kiti’nin Volvoları hissedilir şekilde daha dinamik ve eğlenceli yaptığıydı. Belki performans anlamında çok büyük fark olmayabilir; ancak sürüş, yol tutuş ve sürüş zevki anlamında büyük fark hissetmeye hazır olun. Volvo satılan tüm pazarlarda Nisan 2016’dan itibaren “Polestar Performans Kiti” satılmaya başlanacak. Otomobilin modeline ve motoruna göre değişkenlik gösteren kit fiyatlarını da yine yetkili Volvo servislerinden öğrenebilirsiniz.

MERT ALPKOÇAK/ROMA

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir