Gitmeden ölmeyin!

Bir çoğumuz en otomobiller kadar yarışlara da meraklıyız. Ülkemizde ne yazık ki çok fazla piste sahip değiliz. Elimizdeki en önemli hazinemiz Intercity Istanbul Park. Ancak dünyada yarış izlemenin çok zevkli olduğu onlarca pist var. Hepsini araştırdık, bir araya getirdik.


 

Belçika’da bulunan Spa-Francorchamps Pisti bu listenin hiç tartışmasız bir numarası. Muhteşem bir yapıya sahip olan Spa, Fin pilot Kimi Raikkonen ile adeta özdeşleşti. Raikkonen gibi pek çok pilotun da en favori pisti olan Spa-Francorchamps 7004 km uzunluğunda ve 1922 yılından bu yana yarışlara ev sahipliği yapıyor. En ünlü virajı ise elbette Eau Rouge.

spa

1962 yılında yarışlara kapılarını açan Suzuka pisti, Japonya dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri. 5807 km uzunluğunda olan Suzuka’yı efsaneleştiren olaylardan biri ise, Alain Prost ve Ayrton Senna’nın 1989 yılında yarış esnasında çarpışmalarıydı. Senna kaza sonrasında şampiyonluğunu Prost’a kaptırmıştı ve çılgına dönmüştü. Olayın üzerinden bir yıl geçtikten sonra Senna’nın öfkesi geçmemişti ve yarışın ilk virajında Prost’u pist dışına atarak giden şampiyonluğunun intikamını almıştı.

suzuka

Fransa’da Le Mans 24 Saat Yarışlarına ev sahipliği yapan Circuit de la Sarthe, yarış severleri en iyi ağırlayan pistlerden biri. 13626 km uzunluğunda olan müthiş pist ilk kez 1923 yılında kullanılmaya başlanmıştı. 1980 öncesinde araçların 400 km/s hıza ulaştıkları pist günümüzde ne yazık ki eskisi kadar hızlı değil.

AUTO - LE MANS 24H 2012 - QUALIFYING SESSIONS

Böyle bir dosya hazırlayıp Almanya’nın göz bebeği olan Nürburgring’den bahsetmemek olmazdı. 2081 km uzunluğunda olan pist 1927 yılından itibaren yarış denince akla ilk gelen parkurlardan biri. Her yıl yapılan Nürburgring 24 Hours yarışlarına ev sahipliği yapan yarışta geçtiğimiz yıl düşüş rekortmeni Felix Baumgartner da yarıştı.

Felix Baumgartner R8LMS

Nigel Mansell’in 1992 yılında Williams adına kazandığı yarışı ve sonrasında fanlarının sevinçten pisti ve podyumu basmasını hatırlatsak hangi pistten bahsettiğimizi muhtemelen anlarsınız. Evet, İngiletere’de bulunan Silverstone’dan bahsediyoruz. 1950 yapımı pist 5891 km uzunluğunda ve özellikle Formula 1 hayranlarının gitmekten en çok zevk aldığı pist.

silverstoe

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir