Ford’tan ‘Çukur Uyarı Sistemi’

Ford sürücüleri çukurlara karşı uyaracak bir ‘sanal çukur haritası’ üzerinde çalışıyor.

Daha önce çukurları tespit ederek süspansiyon sistemini kontrol eden teknolojisini Mondeo, S-Max ve Galaxy modellerinde kullanan Ford, sürücünün izlediği yol üzerindeki çukurları sürücü bilgi ekranı üzerinde gösterecek yeni teknolojisi üzerinde çalışmalara başladı.

Avrupa’da 2011 yılında 20 milyondan fazla çukurun rapor edildiği, bunların sadece yarısının doldurulabildiği ve maliyetinin 1.2 milyar Euro olduğu düşünüldüğünde Ford‘un bu teknolojisi oldukça işe yarayacak gibi görünüyor. Öyle ki Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden birisi olan İngiltere’de bile bir sürücü ortalama 17 dakikada bir çukura denk geliyor ve bu çukurların sürücülere maliyeti ortalama 432 Sterlin.

‘Sanal çukur haritası yolda oluşan boşlukları 1 dakika gibi kısa bir sürede tespit edecek ve sürücüleri çukurlar konusunda uyararak hasar ve kazaların önüne geçecek’ diyen Ford‘un araştırma mühendislerinden Uwe Hoffmann’a göre; markanın otomobilleri hali hazırda zaten bu çukurları tespit edebilecek donanıma sahip fakat işi bir adım daha öteye taşımak gerekiyor.

‘Çukur Uyarı Sistemi’ donanımının ne zaman Ford modellerinde sunulacağı ise şimdilik bilinmezliğini koruyor.

Ford’un daha önce duyurduğu teknolojisini hatırlamak gerekirse:

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir