En hızlı 911: Porsche 911 GT2 RS

Birleşik Krallık’ta 30 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Goodwood Hız Festivali’nde yolda kullanıma hazır en hızlı ve güçlü 911 olan yeni Porsche 911 GT2 RS ’nin dünya prömiyeri gerçekleştirildi.

 

Porsche 911 GT2 RS

Porsche 911 GT2 RS

911 GT2 RS’de 700 hp güç üreten, çift turbolu bir motor bulunuyor. 1470 kg ağırlığa sahip olan otomobil, sıfırdan 100 km/h hıza 2,8 saniyede çıkabiliyor. Azami hızı 340 km/h olan 911 GT2 RS, çekiş sistemi teknolojisi sayesinde 3,6 litrelik selefinden 80 hp daha fazla güç üretiyor ve 750 Nm torka ulaşıyor (önceki versiyondan 50 Nm daha fazla). 911 GT2 RS’nin motoru, 911 Turbo S’te kullanılan 3,8 litrelik 580 hp gücündeki motorun geliştirilmiş versiyonu.

GT2 RS’deki yenilenen yedi vitesli ve çift kavramalı GT şanzıman, gücün, otomobilin çekişinde herhangi bir kesintiye yol açmadan aktarılmasını sağlıyor. Ekstra hafif titanyumdan üretilen, özel geliştirilmiş egzoz sistemi 911 Turbo’da kullanılana kıyasla 7 kilogram daha hafif.

Porsche 911 GT2 RS

Porsche 911 GT2 RS

911 GT2 RS’nin yüksek hızlara ulaşmasını sağlayan, yarış için tasarlanmış arka akstan yönlendirmeli şasisi ve Ultra Yüksek Performans lastikleri bulunuyor. Tüm GT spor otomobillerinde olduğu gibi, yeni modelde de optimum sürüş dinamikleri sağlamak üzere ayarlanmış, spor moduna sahip bir Porsche Stability Management (PSM) stabilite kontrol sistemi bulunuyor.

Porsche 911 GT2 RS

Porsche 911 GT2 RS

Büyük ve geniş lastikler (önde 265/35 ZR 20, arkada 325/30 ZR 21) fren esnasında ve virajlarda üst düzey yol tutuşu sağlıyor. 911 GT2 RS’te Porsche Seramik Kompozit Fren Sistemi (PCCB) standart özellik olarak bulunuyor.

Ön kanatlar, tekerlek yuvalarındaki hava menfezleri, Sport Design yan aynalarının dış kaplaması, arka yan kısımdaki hava girişleri ve arka kısmın bazı bölümlerinin yanı sıra iç mekandaki pek çok parça, karbon fiber takviyeli plastikten (CFR) üretildi. Otomobilin ağırlığını olabildiğince azaltmak için kaput da karbondan üretilirken, standart kaplamalı tavan ise magnezyumdan.

Porsche mühendisleri, otomobilin ağırlığını yaklaşık 30 kilogram azaltan, opsiyonel Weissach paketini geliştirdi. Pakette karbon fiber takviyeli plastik ve titanyumdan üretilen parçaların sayısı artıyor.

Porsche 911 GT2 RS

Porsche 911 GT2 RS

911 GT2 RS’nin yolcu bölmesinin görünümüne kırmızı Alcantara, siyah deri ve standart olarak karbon kaplamalı parçalar hakim. Tüm 911 modellerinde olduğu gibi, ses, navigasyon ve iletişim, Porsche Communication Management (PCM) sistemi tarafından tek elden yönetiliyor. Yine standart özellik olarak gelen Connect Plus modülü ve Porsche Track Precision uygulaması da, akıllı telefonlar vasıtasıyla sürüş verilerinin ayrıntılı bir şekilde kaydedilmesine, incelenmesine ve analiz edilmesine olanak sağlıyor.

PCM fonksiyonlarını daha da geliştiren opsiyonel Chrono paketi, tur sürelerini gösteren, kaydeden ve değerlendiren bir performans ekranı sunuyor. Pakette ayrıca panel üzerinde yer alan, analog ve dijital bir de kronometre yer alıyor. Bunlara ek olarak, 911 GT2 RS Chrono paketi ayrıca kendi tur tespit sistemine sahip. Porsche Track Precision uygulaması ve start/finish düzlüklerine konumlandırılan harici işaretçiler sayesinde, bu sistem sürücünün tur sürelerini büyük bir hassasiyetle kaydetmesine imkan tanıyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir