Elektrikli Peugeot e-308 2023’te Türkiye’de

Ekim 2022’de Türkiye’de satışa sunulan yeni Peugeot 308, 2023 yılından itibaren e-308 adındaki tamamen elektrikli versiyonuyla da ülkemizde yollara çıkmaya hazırlanıyor.

Peugeot 2023 yılından itibaren de aynı modelin elektrikli versiyonunu ülkemizde satışa sunarak çıtayı daha da yükseltmeyi amaçlıyor. Yeni Peugeot e-308’in tasarımı marka DNA’sına dayanıyor. Mimarinin genel optimizasyonu iç mekan ferahlığına katkı sağlamayı amaçlamış. Yine öndeki klasik aslan dişi imza far tasarımını Matrix LED farları desteklerken, benzer şekilde arkadaki üçlü aslan pençesi LED stop lambaları da markaya vurgu yapıyor. Yeni 18 inçlik alüminyum alaşım jantlar 308’in tamamen elektrikli versiyonları için özel olarak geliştirilmiş.

Peugeot e-308 anlık hızlanma tepkileri sağlayan 115 kW (156 HP) güç ve ilk hareket anından itibaren 260 Nm tork değerine sahip tamamen elektrikli bir motorla satışa sunulacak. Bu motor sayesinde e-308’in sessiz, titreşimsiz ve CO2 emisyonu olmayan bir sürüş sunması amaçlanıyor. Bataryada yeni nesil bir kimyaya sahip 54 kWsa yüksek voltajlı (51 kWsa kullanım) bir pil kullanılıyor. %80 Nikel-%10 Mangan-%10 Kobalt içeren yeni bir kimyasal bileşime sahip batarya, 400 volt ile çalışıyor ve WLTP protokolüne göre 400 km’ye kadar menzile imkân sağlıyor.

Motor, akü, aerodinami, ağırlık optimizasyonu ve A sınıfı lastiklerin kullanılması gibi, sürtünme kayıplarının azaltılması yönünde sürdürülen detaylı süreçler enerji tüketiminin önemli oranda düşürülmesini sağlamış. Enerji tüketimini mümkün olduğunca etkin bir şekilde yönetmek için sürücü kendi sürüş modunu, EKO, NORMAL ve SPOR gibi 3 ayrı şekilde seçebiliyor. Bunun dışında “FREN” modu sayesinde, enerji geri kazanımını optimize etmek için gaz pedalını bıraktığında yavaşlamayı artırabiliyor; tek pedallı sürüş gerçekleştirebiliyor. Entegre üç fazlı şarj cihazı standart olarak sunuluyor ve 11 kW güç değerine sahip. Şarj soketi tüm şarj modları ile uyumlu. Batarya, 100kW’lık hızlı bir şarj noktasında 25 dakikadan daha kısa bir sürede %80’e kadar şarj edilebiliyor. e-308’de sakin ve güvenli sürüşe etmek teşvik üzere sürücüyü güvenli takip mesafesini koruyan Dur-Kalk özelliğine sahip Adaptif Cruise Control, 75 metreye kadar algılayabilen uzun menzilli kör nokta uyarı sistemi, geri manevralarda hayatı kolaylaştıran Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi gibi yeni nesil sürüş yardımcıları ile destekliyor.