Düelloda ilk günün galibi Neuville

İsveç Rallisi’nin ilk ayağında geçilen yedi özel etabın ardından günün lideri Thierry Neuville oldu. Hyundai takımının Belçikalı pilotunu 28,1 saniye gerisinde Jari Latvala takip etti. Toyota Yaris WRC’siyle mücadele eden Fin pilotun 21 saniye farkla ardında ise M-Sport Ford ekibinden Ott Tanak yer aldı. Dün akşam Karlstad’da geçilen seyirci özel etabında Jari Latvala en iyi zamanı elde etti. Bu sonuç yeni Toyota Yaris WRC’nin ilk genel klasman en iyi zamanı olarak tarihe geçti.

10 Şubat tarihinde komşu ülke Norveç’de 7 özel etap geçildi. İlk iki etapta Thierry Neuville en iyi zamanları yaparak lider olsa da üçüncü etapta Jari Latvala yarıştaki ikinci en iyi zamanı elde ederek zirveyi eline geçirdi. Fin pilotun liderlik sevinci sadece bir etap sürdü. Yarışa iyi başlayan ve Hyundai i20 WRC’siyle sergilediği hızlı performansıyla dikkat çeken Thierry Neuville beşinci özel etapta en iyi zamanı yaparak liderliği yeniden devraldı. Belçikalı pilot kalan iki etapta en iyi zamanı yaparak liderliğini pekiştirirken, günün son etabında ise Ott Tanak zirvede yer aldı.

Thierry Neuville kendisi için iyi geçen günün ardından kendisine uzatılan mikrofonlara: “Jari Latvala’nın sabah etaplarında avantajı vardı. Ama öğleden sonraki etaplarda sürüş çizgisi benim için daha temizdi ve bu da işimize yaradı.” şeklinde konuştu. Etaplara 1 numara başladığı için yolu temizlemek zorunda kalan ve zaman kaybeden Sebastien Ogier ise günü Thierry Neuville’in 55,7 saniye gerisinde  beşinci sırada tamamladı.

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir