Bu kez kazanan Neuville

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun dördüncü yarışı olan Korsika Turu Rallisi’nde Thierry Neuville zaferi elde etti. Hyundai takımının Belçikalı pilotu yarışın ikinci gününde ralliyi lider durumda sürdüren Kris Meeke’in motor arızası ile yarış dışı kalmasıyla liderliğe yerleşti ve finişe kadar konumunu koruyarak galibiyete ulaştı. Bu sonuçla şampiyonanın dördüncü yarışında dördüncü farkli pilot zafere ulaşarak ilginç bir istatistiği tarihe not düştüler. Sezonun ilk yarışı Monte Carlo’da Ford takımından Sebastien Ogier, İsveç Rallisi’nde Toyota’dan Jari Latvala ve Meksika Rallisi’nde de Citroen ekibinden Kris Meeke galip gelmişlerdi.

Rallinin dokuzuncu etabında yaşadığı sorunla zaman kaybeden ve üçüncü sıraya gerileyen şampiyon pilot Sebastien Ogier, son güç etabında atak yaparak Dani Sordo’yu geçmeyi başardı ve ikinci sırada ralliyi noktaladı. Sordo’nun üçüncülüğü ile Hyundai takımı takımlar şampiyonası için kıymetli puanlar aldı. Toyota takımında Jari Latvala ise yarışa iyi başlayamasa da ikinci ayaktan itibaren iyi zamanlaa yaparak dördüncü sıraya yükseldi. Citroen takımının genç pilotu Craig Breen ise Latvala’nın sadece 0,1 saniye gerisinde beşinci sırada yer aldı.

Yarışın galibi Thierry Neuville finiişte kendisine uzatılan mikrofonlara: “Bu sezon ilk iki yarışta zafere çok yakındık ama bunu başaramadık. Kendime yarış öncesinde üst üste üçüncü kez bunun olamayacağını söyledim. Yine kendime herşeyin iyi çalışacağını da söyledim ve nihayet bunu başardık. Sanırım ilk kez kariyerimde bir yarışın finişinden geçtikten sonra gözlerimden yaşlar döküldü. Normalde çok duygusal değilimdir ama bunun bu kez bizim için olumlu bir sonuç olduğunu biliyordum. İkinci ayakta yollar çok farklıydı ama i20 WRC’nin değişken yol şartlarında da zafere ulaşabilecek bir otomobil olduğunu gösterdik ve kazandık. Bu inanılmaz bir his” açıklamasını yaptı.

Bu yarışın ardından Dünya Ralli Şampiyonası’nda Sebastien Ogier 88 puanla liderliğini sürdürürken, Jari Latvala 75 puanla ikinci, Thierry Neuville de 54 puanla üçüncü sırada yer alıyor. Şampiyonanın beşinci ayak yarışı 27-30 Nisan tarihlerinde Arjantin’de düzenlenecek.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir